Connect with us

Hi, what are you looking for?

Featured

“Histori, pasion dhe krenari”, Partizani feston sot 76-vjetorin e krijimit

Klubi i Partizanit feston sot 76-vjetorin e krijimit. “Hapat’ e para “të kuqtë’ e kryeqytetit i kanë hedhur 4 shkurt të vitit 1946, menjëherë pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore dhe çlirimit të Shqipërisë.

Partizani për herë të parë konkurroi në një garë zyrtare në vitin 1947 ku fitoi Kampionatin Kombëtar të Shqipërisë, duke u kurorëzuar kështu si kampionët e Shqipërisë në sezonin e tyre debutues si dhe në dy sezonet në vijim.

Në total deri më tani Partizani është shpallur kampion i Superligës shqiptare plot 16 herë midis 1947 dhe 2019, që është hera e fundit që klubi fitoi trofeun e më të mirit. Ata kanë fituar 18 çmime të tjera të njohura zyrtarisht në vend, duke përfshirë 15 Kupa të Shqipërisë si dhe Kategorinë e Dytë. Partizani është gjithashtu skuadra e vetme e klubit shqiptar që ka fituar një kompeticion ndërkombëtar futbolli përmes fushatës së tyre të Kupës Ballkanike 1970, në të cilën mundi skuadrën bullgare Beroe Stara Zagora në finale.

Ndërsa aktualisht, plot 76 vite pas krijimit, duket se Partizani nuk është në fazën më të mirë, pasi këtë sezon është duke vuajtur shumë dhe në 18 ndeshje të zhvilluara ka mundur të grumbullojë vetëm 22 pikë, duke u renditur në vend të pestë të tabelës.
[quiz-cat id=”297386″]

Lajme të tjera

Merkato

Bento Matheus Krepski pritet të jetë një nga përforcimet e Interit gjatë merkatos verore. Kampionët e Italisë kanë përzgjedhur 24-vjeçarin brazilian si portierin e...

La Liga

Xavi rrezikon shkarkimin nga posti i trajnerit të Barcelonës sapo të mbyllet sezoni. Deklarata e fundit ka sjellë shqetësim në klub, teksa është pritur...

Itali

Orë vendimtare për Interin. Të hënën e 20 majit skadon huaja që fondi “Oaktree” i ka dhënë numrit një të zikaltërve në vitin 2021....

Ligue 1

Milan Skriniar zgjodhi të thyejë raportet e tij me Interin dhe tifozerinë zikaltër, për t’u transferuar një vit më parë te Paris Saint Germain...