Serie A

Historia e Marash Kumbullës, shembull dhe krenari për talentet shqiptare

Më 8 Shkurt të vitit 2000, në një kohë kur Shqipëria po provonte të ngjiste shkallët në futboll, në një tranzicion që ishte në rrugë e sipër në çdo fushë të jetës, në Peschiera del Garda, dy prindër nga Shkodra, të emigruar në Itali, do të sillnin në jetë një fëmijë dhe do t’i vendosnin emrin Marash.

Ashtu si ishin rritur, pranë Liqenit të Shkodrës, aty vendosën të vijonin jetën edhe në Itali, pranë liqenit me emrin “Garda”. Aty nisi pasioni i Marash Kumbullës për sportin më të dashur në botë dhe duke qenë se jetonte në Veneto, menjëherë u lidh me klubin e Veronës, duke luajtur në të gjitha skuadrat zinxhir, derisa erdhi debutimi në Serinë A më datë 25 gusht të 2019-ës, në një takim përballë Bolognës.

Nga ai çast, nis historia e përrallave për 20-vjeçarin shqiptar. Italia e kërkonte, por zgjodhi kuqezinjtë, dhe pas një sezoni për t’u vendosur në kornizë me Veronën, u shndërrua në futbollistin e Kombëtares Shqiptare më të shtrenjtë në historinë.

13.5 milionë euro, plus 3.5 bonuse dhe kartonët e dy lojtarëve të rinj për ta rritur gjithsej në 25 milionë euro shifrën e operacionit: kaq pagoi Roma për ta marrë dhe ecuria po i jep të drejtë verdhekuqve. Gjeti golin në Europë kundër Young Boys, në debutimin e tij në kompeticionet europiane dhe pak ditë më vonë në një stadium mitik si “San Siro” shënoi golin më të rëndësishëm të ndeshjes.

Roma barazoi 3-3 ndaj Milanit për meritë ekskluzive të Kumbullës, që u ndodh në vendin e duhur në çastin e duhur. Një djalosh i rritur më ëndrra të mëdha, ashtu si shumë shqiptarë që nuk ia dolën dhe tek ai shohin të pasqyruar ëndrrat e tyre. Kumbulla është një motiv krenarie për të gjithë ne.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency