Futboll

Holanda kampione e Europes per femra

Holanda fiton titullin kontinental në kampionatin evropian të femrave, teksa mund në finale përfaqësuesen e Danimarkës me rezultatin 4-2. Edicioni i 12 i këtij aktiviteti ishte padyshim një sukses, por mbi të gjitha për vendin organizator, me “tulipanet” që siguruan titullin, duke i fituar që të gjashta ndeshjet në dispozicion. Finalja e madhe u zhvillua në Stadiumin “De Grolsch Veste”, në Enschede, ku përpara 28.000 spektatorëve skuadra holandeze përmbysi disavantazhin e fillimit të ndeshjes, për t’u kurorëzuar me trofeun më të rëndësishëm të Kontinentit të Vjetër, në rang përfaqësuesesh. Takimi u zhbllokua që në 5′, kur sulmuesja me origjinë afgane Nadia Nadim shënoi nga pika e bardhë e 11-metërshit, gjithesi ekipi holandez reagoi shpejt duke barazuar shifrat me 21-vjecaren Vivianne Miedema. Pa u mbushur as gjysmë ore lojë mesfushorja e Barcelonës Martens kaloi në epërsi ekipin vendas, megjithatë avantazhi i Holandës zgjati vetëm 5′, pasi në 32′ Harder riktheu ekuilibrin, duke i dërguar në interval skuadrat me rezultatin e barabartë 2-2. Kapitenia Sherida Spitse që luan pikërisht për ekipin e Tëente-s dhe njëherësh edhe lojtarja e ndeshjes kaloi përpara kombëtaren holandeze, ndërsa në fund sulmuesja e re e Arsenalit Miedema shfrytëzoi hapësirat e krijuara në mbrojtjen daneze dhe falë një aksioni personal shënoi golin e dytë në këtë finale, duke vulosur përfundimisht edhe triumfin 4-2 të skuadrës “portokalli”.

Në këtë kompeticion Holanda i fitoi të gjithë takimet me golaverazhin e përgjithshëm 13-3, e më konkretisht pasi mposhti me radhë në Grupin A skuadra të tilla si Norvegjia, Danimarka dhe Belgjika, eliminoi më pas kundërshtarë tepër të fortë, si Suedia dhe Anglia, për të thyer në pengesën e fundit pra sërish ekipin danez, që sidoqoftë përmirëson vendin e tretë të evropianit të zhvilluar katër vjet më parë, në Suedi. Në krahun tjetër futbollistja më e mirë e këtij edicioni u shpall mesfushorja Lieke Martens, ndërsa Miedema me katër gola u rendit e dyta në listën e golashënueseve të këtij edicioni, pas sulmueses së Anglisë Jodie Taylor. Ky është triumfi i parë për përfaqësuesen portokalli në evropianin e femrave dhe Holanda bëhet kështu skuadra e katërt në këtë aktivitet që fiton titullin kontinental, pas Gjermanisë, Norvegjisë dhe Suedisë.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency