Connect with us

Hi, what are you looking for?

Katar 2022

Hugo Lloris pranë lavdisë, nëse fiton finalen…

Vetëm finalja me Argjentinën e ndan Hugo Llorisin (i lindur në Nice, 1986) që të bëhet numri 1 në historinë e Kupave të Botës. Portieri francez mund të barazohet me brazilianin Gilmar dos Santos (1958 dhe 1962) si portieri i vetëm që ka fituar dy Kupa Bote… duke qenë titullar në finale.

Por ka më shumë. Portieri i Tottenhamit, nëse mposht bardhekaltrit në finale, do të bëhet portieri i parë që si kapiten ngre dy herë Kupën e Botës. Duhet mbajtur mend se vetëm katër portierë e kanë pasur atë privilegj deri më sot: Gianpiero Combi (Itali/1934), Dino Zoff (Itali/1982), Iker Casillas (2010) dhe vetë Hugo Lloris (2018). “Është një mundësi e artë për të hyrë në histori”, pranoi Lloris pas eliminimit të Marokut.

 

Portierët që kanë fituar një Kupë Bote si titullar:

Enrique Ballesteros (Uruguay/1930)

Gianpiero Combi (Itali/1934)

Aldo Olivieri (Itali/1938)

Roque G. Máspoli (Uruguay/1950)

Toni Turek (Gjermani/1954)

Gilmar dos Santos (Brazil/1958)

Gilmar dos Santos (Brazil/1962)

Gordon Banks (Angli/1966)

Félix Miélli nderuar (Brazil/1970)

Sepp Maier (Gjermani/1974)

‘Duck’ Fillol (Argjentinë/1978)

Dino Zoff (Itali/1982)

Nery Pumpido (Argjentinë/1986)

Bodo Illgner (Gjermani/1990)

Claudio Taffarel (Brazil/1994)

Fabien Barthez (Francë/1998)

Marcos (Brazil/2002)

Gianluigi Buffon (Itali/2006)

Iker Casillas (Spanjë/2010)

Manuel Neuer (Gjermani/2014)

Hugo Lloris (Francë/2018)

Lajme të tjera

Legjionarët

Mirlind Daku është kthyer në një nga lojtarët më të rëndësishëm të Rubin Kazan. Sulmuesi kuqezi u transferua gjatë verës tek skuadra ruse ku...

Spanjë

Xavi Hernandez do të largohet nga Barcelona në përfundim të këtij sezoni dhe tashmë presidenti Laporta është duke menduar për zëvendësuesin e trajnerit. Sipas...

Lajme

Joachim Löw, kampion botë në krye të Gjermanisë në Brazil 2014, është pa punë që nga viti 2021, kur u largua nga përfaqësuesja gjermane....

Angli

Trajneri i Brighton, Roberto De Zerbi flet për të ardhmen e tij, e cila është një nga temat më të nxehta të ditëve të...