Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Humbën jetën 135 persona në stadium, jepet vendimi për fajtorët

Një gjykatë indoneziane ka dënuar me burgim dy nga ata që konsiderohen përgjegjës për organizimin e një ndeshjeje futbolli tetorin e vitit të kaluar, ku humbën jetën 135 persona. Të dy u shpallën fajtorë për pakujdesi.

Tragjedia ndodhi në tetor 2022, kur tensioni në tribuna gjatë ndeshjes Arema-Persebaya u zhvendos në fushë dhe policia ndërhyri duke përdorur gaz lotsjellës.

Filloi paniku dhe mijëra njerëz u përpoqën të arratiseshin nga dyert e rrethimit, por disa prej tyre u shtypën. Shumë vdiqën nga mbytja.

Lexo edhe:

Njëri nga organizatorët, Abdul Haris, u shpall fajtor për pakujdesi dhe u dënua me një vit e gjysmë burg (Prokuroria Publike kërkoi 6 vjet); Suko Sutrisno, një nga rojet e sigurisë në stadium, u shpall gjithashtu fajtor për neglizhencë dhe u dënua me një vit burg.

Më vonë do të dënohen edhe tre policë të tjerë, të cilët u gjykuan për dhunë.

Lajme të tjera

Merkato

Bento Matheus Krepski pritet të jetë një nga përforcimet e Interit gjatë merkatos verore. Kampionët e Italisë kanë përzgjedhur 24-vjeçarin brazilian si portierin e...

La Liga

Xavi rrezikon shkarkimin nga posti i trajnerit të Barcelonës sapo të mbyllet sezoni. Deklarata e fundit ka sjellë shqetësim në klub, teksa është pritur...

Itali

Orë vendimtare për Interin. Të hënën e 20 majit skadon huaja që fondi “Oaktree” i ka dhënë numrit një të zikaltërve në vitin 2021....

Ligue 1

Milan Skriniar zgjodhi të thyejë raportet e tij me Interin dhe tifozerinë zikaltër, për t’u transferuar një vit më parë te Paris Saint Germain...