Kategoria Superiore

Humbja e parë pas 3 muajsh e gjysmë, Luftëtari kërkon “kokën” e Kukësit për t’u ringritur

Pas 11 ndeshjesh pa u mundur ka ardhur dhe humbja e parë për Luftëtarin e Hasan Likës. Skuadra gjirokastrite nuk dilte nga fusha e mposhtur që nga fundi i nëntorit të kaluar në ndeshjen e Vllaznisë, dhe një disfatë përballë Partizanit në Selman Stërmasi është një verdikt i pranueshëm nga çdo skuadër, por më i  rëndësishëm se ai rezultat do të jetë reagimi që do të dhurojë Luftëtari në një tjetër sfidë të vështirësisë maksimale, përballjen e mesjavës me Kukësin. Çdokush mund të bjerë, por aftësia për t’u ringritur shpejt për tja nisur nga e para është faktori që bën diferencën për një skuadër në kampionat, dhe disfata 3-0 përballë të kuqve mund të shërbejë edhe si shkundja e duhur për të rinisur një ecuri pozitive për Luftëtarin që falë serisë së shkëlqyer të dy muajve të fundit shikon shansin për një kualifikim historik në eleminatoret e Europa League.  Ndaj Partizanit skuadra u penalizua nga mungesa e sulmuesit kryesor Vasil Shkurtaj ndërkohë që dy yjet e Luftëtarit Bregu dhe Abazaj kanë humbur prej kohësh kontaktet me golin. Kundërshtari i radhës Kukësi, që në ndeshjet e fundit ka demonstruar brishtësi në fazën mbrojtëse, mund të jetë edhe për ata shansi i duhur për të ndërprerë agjërimin duke e rikthyer Luftëtarin në korsinë europiane.

To Top