Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

I pathyeshëm në stolin e kampionëve, ecuria fantastike e Duros te Struga

Vetëm 10 ndeshje i mjaftuan Shpëtim Duros për të shpallur Strugën kampione të Maqedonisë së Veriut. Tekniku tiranas e mori mes shumë pikëpyetjesh skuadrën shqiptare më datë 1 Mars dhe arriti ta shpallë kampion pak ditë më parë ndaj Sileksit. Sfidë të cilën djemtë e tij e fituan me rezultatin 3-0.

Për Strugën Trim&Lum ishte një sukses historik, pasi për herë të parë u kurorëzuan me titullin kampion. Pasi mposhtën konkurrencën e rivalëve më të afërt, Shkupit dhe Shkëndijës. Kundërshtarë të cilët nën drejtimin e Duros, i mundën edhe në ndeshje direkte.

Lexo edhe:

Çfarë e bën më interesante këtë arritje është ecuria fantastike e Shpëtim Duros nën drejtimin e struganëve. 10 ndeshje të zhvilluara: 8 fitore, 2 barazime dhe asnjë humbje. Një seri rezultatesh pozitive që i mundësoi të siguronin objektivin që deri para muajit mars konsiderohej utopi. Por që në harkun e disa muajve u bë i mundur, falë një impenjimi serioz dhe tejet profesionist nga i gjithë stafi dhe lojtarët.

Shpëtim Duro debutoi me fitore ndaj Shkupit me rezultatin 2-1 më 8 mars, një triumf që i mundësoi dhe nisjen e një ecurie pozitive, që vijon dhe sot e kësaj dite pas fitores në ditën e mërkurë ndaj Shkëndijës. Gjatë kësaj periudhe ku Duro ka menaxhuar 10 ndeshje, Struga ka shënuar 23 gola dhe ka pësuar vetëm 6.

Një tjetër statistikë që dëshmon punën e mirë që është bërë me klubin shqiptar të Maqedonisë së Veriut. Struga Trim&Lum do të festojë zyrtarisht titullin kampion të dielën ndaj Shkupit, ndërsa më 20 maj, do të kërkojë që t’i bëjë mbylljen perfekte edicionit me anë të një triumfi edhe në finalen e Kupës përballë Makedonijas.

Lajme të tjera

Kombëtare

Trajneri Sylvinho analizoi barazimin 2-2 të Shqipërisë përballë Kroacisë në Hamburg, ku preku disa tema të ndryshme. “Mendoj se zhvilluam një ndeshje shumë të...

Euro 2024

Trajneri i Kroacisë, Zlatko Dalic, ka folur për kanalet zyrtare të kombëtares së tij pas barazimit 2-2 ndaj Shqipërisë. Ai deklaroi se në këtë...

Futboll

Vinicius Junior ka përfunduar në shënjestrën e ish-futbollistit brazilian, Carlos Alberto Gomes, i njohur si Pintinho. Ky i fundit që ka bërë karrierë në...

Euro 2024

Momenti i së vërtetës. Shqipëria përballet me Kroacinë në ndeshjen e dytë në grup, në një sfidë ku të dyja skuadrat, të mundura në...