Connect with us

Hi, what are you looking for?

Ligue 1

I preferuari i madh i presidentit, projektohet rikthimi i Henry në Francë

Vladimir Petkovic dhe Bordeaux po zhgënjejnë në Ligue 1. Ish-trajneri i Zvicrës dhe i Lazios, mori drejtimin e ekipit francez në muajin korrik dhe firmosi një kontratë deri në verën e vitit 2024.

Gjithsesi, aventura franceze e 58-vjeçarit nga Sarajeva është drejt fundit. Humbja e fundit 6-0 përballë Rennes ka tërbuar tifozët e ekipit dhe presidentin Gerard Lopez.

Bordeaux renditet në vendin e parafundit, duke rrezikuar seriozisht rënien një kategori më poshtë. Petkovic përfiton një rrogë të majme (300 mijë euro në muaj), por mediet franceze shkruajnë se ndeshja e radhës kundër Strasbourg është shansi i fundit për të.

Lopez intrigohet nga ideja Thierry Henry, i cili është një nga ndihmësit e Roberto Martinez te kombëtarja e Belgjikës. Presidenti i Bordeaux ka raporte shumë të mira me ish-sulmuesin e famshëm, dhe e sheh atë si kandidatin kryesor për të zëvendësuar Petkovic.

Nëse një gjë e tillë ndodh, Henry do të niste aventurën e dytë si trajner në Ligue 1, pas asaj aspak të suksesshme si teknik i Monacos në periudhën tetor 2018-janar 2019.

[quiz-cat id=”297408″]

Lajme të tjera

Kombëtare

Shqipëria e minifutbollit shkruan historinë në Essen të Gjermanisë, duke e kaluar për herë të parë fazën e grupeve. Kuqezinjtë e trajnerit Irtan Sejko...

Sport

Suedia është bërë vendi i parë në botë që ka regjistruar zyrtarisht seksin si sport. “Si çdo sport tjetër, arritja e rezultateve të dëshiruara...

Kombëtare

Emisioni Analizë Kuq e Zi, nën moderimin e Sokol xhihanit, publikoi sipas statistikave atë që konsiderohet si formacioni më i mirë i mundshëm i...

Kategoria Superiore

Tirana vijon përgatitjet për të kompletuar skuadrën në prag të turit eliminator të Conference League, teksa pas konfirmimit të trajnerit Orges Shehi në pankinë,...