Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

IFFHS shpall Trajnerin e Vitit, mori rreth 200 vota më shumë se vendi i dytë

Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave të Futbollit, IFFHS ka përzgjedhur Lionel Scalonin si trajnerin më të mirë të vitit 2022.

Tekniku 44-vjeçar udhëhoqi Argjentinën drejt triumfit në Botërorin e Katarit dhe riktheu trofeun e kampionit të botës në Buenos Aires pas plot 36 vitesh pritje.

Plot 240 vota mori Scaloni si trajneri më i mirë i vitit 2022, ose rreth 200 më shumë se Didier Deschamps, që u rendit i dyti me 45 vota dhe marokeni Regraoui që u rendit i treti me 40 vota, pasi udhëhoqi vendin e tij drejt një arritjeje historike, siç ishte vendi i katërt në Botëror.

Një ditë më parë IFFHS kurorëzoi edhe portierin më të mirë të vitit, që u shpall belgu i Realit të Madridit, Thibaut Courtois….

Lajme të tjera

Futboll

Vinicius Junior ka përfunduar në shënjestrën e ish-futbollistit brazilian, Carlos Alberto Gomes, i njohur si Pintinho. Ky i fundit që ka bërë karrierë në...

Euro 2024

Një përplasje e rëndë ndodhi në ndeshjen Skoci-Hungari, me lojtarin e hungarezëve Barnabas Varga që ka rënë pa ndjenja në tokë pas tronditjes së...

Kombëtare

Armando Broja do të largohet nga Chelsea këtë verë. Për sulmuesin ka patur oferta nga disa skuadra europiane, por SuperSport mëson ekskluzivisht nga burime...

Kombëtare

Në konferencën e zakonshme për shtypin, Sylvinho, trajneri i kombëtares shqiptare, analizoi rrugëtimin e kuqezinjve në grupin B të Euro 2024. “Po, jam krenar...