Connect with us

Hi, what are you looking for?

Kupa e Mbretit

Inaki dhe Nico, dy vëllezër, një klub dhe 40 vite pritje

Inaki dhe Nico, dy vëllezër, një klub dhe 40 vite pritje
Inaki dhe Nico, dy vëllezër, një klub dhe 40 vite pritje

Inaki Williams e dinte gjithmonë se vëllai i tij më i vogël, Nico ishte i veçantë. Ai ishte aq nervoz, sa i kërkonte Inakit, atëherë dhe tani një yll te Bilbao, që të mos i shikonte ndeshjet e tij te të rinjtë e akademisë Athletic Club.

Inaki ndihmoi në rritjen e Nico-s ndërkohë që prindërit e tyre punonin pa u lodhur për të përballuar jetesën, por gjithashtu i hapi rrugën vëllait të tij dhe djemve të tjerë të emigrantëve për të përfaqësuar një klub, politika e të cilit për të futur në fushë vetëm lojtarë të lindur ose rritur në vendin bask, në mënyrë të pashmangshme të mësonte se skuadra ka pasqyruar historikisht shoqërinë e qytetit, kryesisht e bardhë.

Inaki, 29 vjeç, nuk ishte lojtari i parë me origjinë afrikane që përfaqësoi klubin, pasi më herët fanellën e kishte veshur Jonas Ramalho, djali i një babai angolan dhe nënë baske, në vitin 2011, por ai është lojtari i parë me ngjyrë që ka kaluar gjithë karrierën e tij në San Mames, pasi ka bërë më shumë se 300 paraqitje në La Liga, duke përfshirë një rast të paprecedentë, me aktivizimin në 251 ndeshje radhazi.

Nico, vëllai tetë vjet më i ri i tij, është, sipas fjalëve të Inakit, tani “duke u pjekur futboll” dhe çdo nerv që i riu ndjen këto kohë kanalizohet në realizimin e ëndrrave të fëmijërisë për të performuar në skenën më të madhe së bashku me vëllain e tij të madh, mentorin dhe kujdestarin e tij.

“Si vëlla më i madh, më bën vërtet krenar të shoh se si është rritur, të shoh se si po përmirësohet si futbollist. Ai nuk ka tavan”, tha Inaki për BBC Sport. “Unë jam këtu për ta ndihmuar, për ta mësuar dhe për t’i dhënë gjithçka që i nevojitet.”

 

Historia e familjes Williams

Është një udhëtim që filloi shumë kohë më parë, dhe shumë larg nga Bilbao. Nëna e tyre, Maria, ishte shtatzënë me Inaki kur u largua nga Gana me babain Felix në kërkim të një jete më të mirë. Çifti kaloi një pjesë të Saharasë zbathur. Inaki e mësoi zhvillimin e plotë të historisë së tyre vetëm kur ishte 20 vjeç. Ai e dinte se babai i tij kishte probleme me shputat e këmbëve, por jo se arsyeja ishte rëra përvëluese.

Felix dhe Maria arritën në territorin spanjoll të Melilla-s në Afrikën veriore, duke kërcyer një gardh kufitar, por u arrestuan nga roja civile. Një avokat i këshilloi ata të gënjejnë, të thonë se janë nga Liberia e shkatërruar nga lufta dhe të kërkojnë azil politik.

Ata u vendosën në Bilbao, ku u ndihmuan nga prifti katolik Inaki Mardones, i cili takoi çiftin në stacionin hekurudhor Abando kur Maria ishte shtatë muajshe shtatzënë, u gjeti atyre një apartament dhe i çoi në spital për lindjen e djalit, që mori pikërisht emrin e tij.

Mardones e pagëzoi yllin e ardhshëm, madje i dha atij bluzën e parë të futbollit dhe u bë kumbari i tij. Vendosja në Spanjë nuk e bëri jetën të lehtë për familjen Williams, pasi atyre iu dha strehim shtetëror në Pamplona dhe punuan çdo punë që mundeshin.

Felix u transferua në Londër në kërkim të më shumë mundësive, duke punuar edhe në stadiumin “Stamford Bridge” të Chelsea-t dhe Inaki – ende fëmijë – u detyrua të ndihmojë nënën e tij të rrisë Nico-n.

Lexo edhe: 

“Duhej të vuanim shumë”, thotë Inaki, i cili do të kontribuonte në financat e familjes duke arbitruar ndeshje futbolli përpara se dhurata e tij për këtë sport të mjaftonte për ta sjellë Feliksin në shtëpi dhe për t’i dhënë fund kërkimit të tij për punë.

“Falë Zotit ne jemi të gjithë këtu së bashku tani, duke jetuar një jetë vërtet të mirë. Prindërit e mi po shohin që djemtë e tyre të përparojnë, kjo është arsyeja pse ata erdhën këtu. Gjithçka që bëjmë është për prindërit tanë.”

Në radarin e Athletic për disa vite përpara se t’i bashkohej zyrtarisht grupit të të rinjve në moshën 18-vjeçare, Inaki bëri debutimin e tij për të rriturit dy vjet më vonë në dhjetor 2014, duke veshur të njëjtën fanellë bardhekuq që kishte veshur si djalë.

“Inaki kishte një jetë shumë të vështirë kur ishte shumë i ri”, shpjegon drejtori sportiv i Athletic, Mikel Gonzalez. “Ai e di se cila është përgjegjësia e tij, kështu që ju mund ta shihni atë si një superhero. Nëna e tij është, me siguri.”

Maria do të ishte gjithmonë aty për të parë ndeshjet e djemve të saj. Nico iu bashkua akademisë në moshën 12-vjeçare, kur Inaki tashmë po hynte në ekipin e parë dhe filloi të krijonte rrugën e tij drejt yjeve.

“Ishte e pabesueshme ta shikoja atë duke luajtur”, thotë ish-trajneri i Athletic, Gaizka Garitano. “Kaq e lehtë. Ai ishte shumë i shpejtë. Edhe më i zoti se vëllai i tij i madh. Nëna e tyre ishte çelësi për përmirësimin e tyre. Jo vetëm në futboll, por edhe në mënyrën se si ata janë, respekti ndaj të gjithëve. Ishte shumë i vështirë fillimi në Spanjë për ta për ta, veçanërisht për Inakin, që ka përjetuar situatën e rëndë ekonomike në shtëpi. Karakteri i Inakit është formuar në atë kohë. Ai është shumë modest, gjithmonë përpiqet të mësojë nga trajnerët dhe është shumë i respektueshëm.”

Lexo edhe: 

Të shtunën, vëllezërit do të përpiqen të ndihmojnë Athletic Bilbaon të fitojë një trofe të parë të madh në 40 vjet, kur ata do të përballen me Mallorcan në finalen e Copa del Rey në Sevilje.

Më shumë se 100,000 tifozë pritet të bëjnë udhëtimin drejt Sevillas me avion, tren ose tetë orë me makinë, shumica pa bileta. Nëse Athletic kthehet me trofeun, legjenda e vëllezërve Williams do të përjetësohet. Rëndësia e klubit, veçanërisht në provincën baske të Bizkaia, është e qartë.

Athletic është një institucion i dukshëm në të gjitha aspektet e jetës së përditshme. Çdo foshnjë e lindur në rajon në vitin 2023 mori një bisht që përkujtonte 125 vjetorin e klubit. Kaq i gjerë është rrjeti i tyre i të rinjve sa ata mburren me më shumë se 160 klube partnere dhe çdo djalë futbollist në nivelin nën 11 vjeç stërvitet në bazën e klubit në Lezama të paktën një herë në sezon.

Siç thotë drejtori sportiv Gonzalez: “Kënga e parë që mësoni është kënga Athletic. Fanella e parë që keni është fanella e Athletic. Hera juaj e parë në një stadium futbolli është gjithmonë në San Mames.”

Pas një paraqitjeje miqësore për Spanjën në vitin 2016, Inaki zgjodhi në vend të kësaj të përfaqësojë Ganën në nivel ndërkombëtar. Ndërkohë Nico është angazhuar plotësisht në Spanjë, duke bërë katër paraqitje në Kupën e Botës Katar 2022. Të dy janë gjithashtu baskë.

Athletic janë në qendër të kësaj, duke ofruar mësime të gjuhës baske për të gjithë punonjësit dhe duke festuar historinë dhe kulturën baske. Edhe njerëzit pa një interes të përgjithshëm për futbollin e shohin ekipin si një mjet për të shprehur identitetin e tyre, ndjenjën e përkatësisë.

“Një fe”, e quan një shofer taksie. Ai është në një dasmë të shtunën, por do t’i bashkohet nuses dhe dhëndrit para televizorit duke nisur në orën 22:00 me orën lokale.

Lexo edhe: 

“Ndonjëherë gjen njerëz që nuk e pëlqejnë vërtet futbollin, por megjithatë ata janë tifozë të Athletic”, shpjegon mesfushori Ander Herrera. “Kjo është unike në botë. Ju shihni njerëz që kanë qenë mbajtës të aboneve sezonale gjatë gjithë jetës së tyre dhe ata nuk shohin ndeshje të tjera, ata shikojnë vetëm Athletic. Në Bilbao, gjen një grua që është 60 apo 70 vjeçe, ajo të ndalon në rrugë dhe të thotë se duhet të fitojmë kupën dhe duhet të kualifikohemi në Champions League”.

Aktualisht qyteti është zbukuruar bardhë e kuq. Flamujt varen nga dritaret e apartamenteve, zyrave dhe ndërtesave të këshillit. Një stacion i metrosë është i zbukuruar si San Mames, me një sfond fansash që shikojnë mbërritjet dhe nisjet.

Fëmijët kanë dërguar letra në selinë e Athletic – Pallati i madh Ibaigane – që lojtarët t’i hapin dhe të motivohen me to, kur të arrijnë në Sevilje.

Në Bar Ledesma, ku takohen Pena Los Inakis, një klub fansash kushtuar motrës më të madhe Williams, mund të hani patatet e skuqura Athletic dhe të pini birrë të markës së klubit.

Pranë stadiumit, në zemër të qytetit, valëviten parulla dhe madje një manekin me fustan nusërie mban një shall të Athletic në vitrinën e nuseve. Simbolet e klubit kanë qenë shoqërues nusesh shumë herë që nga triumfi i tyre më i fundit në Copa del Rey në 1984.

Që nga ajo kohë ata numërojnë gjashtë finale të humbura, dy në po aq javë ndaj rivalëve të Real Sociedad. Ekziston një ndjenjë se, me Mallorca-n e 15-të në La Liga, kjo është mundësia më e mirë e Athletic për t’i dhënë fund një pritjeje të gjatë për fitimin e trofeut.

Vëllezërit Williams, duke luajtur në të dyja krahët e treshes së sulmit, kanë qenë thelbësorë në këtë garë të kupës. Menjëherë pasi Gana u eliminua nga Kupa e Kombeve të Afrikës, Inaki, fluturoi përsëri përmes Parisit për të mbërritur në Bilbao në orën 11 të mëngjesit të ditës së çerekfinales kundër Barcelonës.

Lexo edhe: 

Ai e nisi nga pankina atë mbrëmje për të shënuar në kohën shtesë përpara se të vendoste Nico në një fitore 4-2. Më pas, në fitoren 3-0 të ndeshjes së dytë gjysmëfinale kundër Atletico Madridit, ata asistuan përsëri njëri-tjetrin.

“Për sa i përket futbollit, ata janë mjaft të rëndësishëm”, thotë Herrera. “Por nga ana personale ata janë djem fantastikë, gjithmonë pozitivë, gjithmonë të buzëqeshur. “Edhe kur debatojnë, gjë që e kemi parë disa herë, si një diskutim mes vëllezërish, është kaq qesharake për ne dhe na pëlqen”.

Në vitet ’80 mjaft të suksesshme për Athletic Bilbaon, që fitoi disa tituj radhazi, u bë traditë që lojtarët të festonin në një maune në lumin Nervion. Disa besojnë se të folurit për të që nga ajo kohë është bërë një xhind.

Fotot nga ato triumfe tregojnë një Bilbao ndryshe, një qytet industrial. Tani ajo është një qendër inovative e arkitekturës bashkëkohore me muzeun Guggenheim, i vendosur në bregun e lumit ku dikur ishte një fabrikë, në zemër të rigjenerimit të saj.

Klubi i futbollit reflekton dhe përqafon ndryshimet gjithashtu. Në të gjithë sistemin e të rinjve tani ka lojtarë, prindërit e të cilëve u shpërngulën nga Afrika, Amerika e Jugut apo gjetkë. Mesfushori Junior Bita, i lindur në Bregun e Fildishtë, bëri debutimin me skuadrën sezonin e kaluar. Në verë nga Braga do të bashkohet anësori Alvaro Djalo. Ai është me origjinë nga Guineja dhe u transferua në Bizkaia si foshnjë.

“Ishte vetëm një pjesë e procesit historik të vendit”, shpjegon gazetari Benat Gutierrez. “Vendi Bask kishte shumë emigrantë më parë, por ata vinin nga pjesë të tjera të Spanjës, prandaj ishin kryesisht të bardhë. Emigrantët afrikanë filluan të vinin në fund të viteve ’80, në fillim të viteve ’90, ndoshta fluksi më i madh në vitet 2000, dhe ishin vetëm burra të rinj, të rritur që nuk ishin gati të fillonin një karrierë sportive këtu. Ka qenë një proces derisa ne po shohim djemtë apo edhe nipërit e atyre qytetarëve të rinj baskë që kanë filluar të jenë vërtet të rëndësishëm për Athletic”.

Politika e akvitizimit vetëm të futbollistëve baskë

Politika e klubit për përzgjedhjen e të gjithë baskëve filloi pas një mosmarrëveshjeje rreth përdorimit të lojtarëve anglezë të Athletic në Kupën e Mbretit të vitit 1911. Me Federatën Spanjolle të Futbollit që prezantoi një rregull sezonin e ardhshëm që lojtarët duhet të jenë spanjollë, Athletic Bilbao i zemëruar shkoi një hap më tej.

Përmes kokëfortësisë dhe suksesit, zgjedhja nga një popullsi prej rreth tre milionësh ka funksionuar për më shumë se një shekull – Athletic Bilbao nuk ka rënë kurrë nga liga më e lartë e Spanjës dhe është pas vetëm Real Madrid dhe Barcelona për sa i përket trofeve të fituara.

Kritikët e quajnë ksenofobik ose racist këtë vendim të klubit. Disa përmendin rastin e Miguel Jones, një vendas i Bilbaos, i lindur në Guinenë Ekuatoriale, i cili u stërvit me klubin. Politika në atë kohë, megjithatë diktonte që lojtarët duhet të lindin në vend, kështu që Jones u la të largohej dhe shijoi një karrierë të suksesshme te Atletico Madrid në vitet 1960.

Vetë Jones hodhi poshtë pretendimet për racizëm, duke përmendur lojtarët e bardhë që përjetuan të njëjtin fat dhe festuan shfaqjen e Inakit para vdekjes së tij në 2020. Ndoshta më prekëse se një trofe, atëherë, do të jetë trashëgimia e vëllezërve Williams.

 

“Ka qenë shumë shpërblyese të shohësh se si Athletic ka evoluar me kalimin e kohës,” thotë Gaizka Atxa, themeluesja e lindur në Meksikë e një grupi tifozësh të quajtur pas Fred Pentland, një ish-trajneri legjendar anglez i klubit. “Athletic është një reflektim i shoqërisë sonë këtu dhe të shohësh vëllezërit Williams të lulëzojnë do të thotë që çdo emigrant apo bir emigrantësh ka një mundësi të mirë për të luajtur për klubin tonë. Kjo thjesht hap mundësi të gjera se çfarë mund të bëhet Athletic në dekadat e ardhshme.”

E ardhmja e Nicos tremb baskët

Se sa kohë do të vazhdojnë të lulëzojnë së bashku është një temë debati. Nico, i cili mban ‘Williams Jr’ në shpinë, është shumë i kërkuar, veçanërisht nga Chelsea, ku babai i tij dikur griste biletat e tifozëve që hynin në stadium.

“Inaki po e ndihmon shumë Nicon në gjithçka”, thotë drejtori sportiv Gonzalez. “Nico është një lojtar shumë i mirë, por ai është shumë i ri dhe mund të imagjinoni shumë zhurmë rreth tij me klube, me agjentë. Por Inaki është shembulli më i mirë i punës së palodhur.”

Tifozët e Athletic Bilbaos mund të pranojnë me ngurrim kur një lojtar yll largohet, për aq kohë sa ata sjellin para – në formën e një tarife të majme transferimi – në tavolinë. Një shembull është ai i Aymeric Laporte, një largim prej 57 milion paundësh drejt Manchester City.

Kontrata e mëparshme e Nico do të skadonte në qershor 2024, por në dhjetor ai nënshkroi një zgjatje deri në vitin 2027, nën drejtimin dhe këshillat e të vëllait të tij.

“Inaki, natyrisht, ishte gjithashtu pjesë e këtij vendimi bashkë me familjen e tij”, thotë Gonzalez. “Ata ndihen shumë mirë këtu në Bilbao. Ata besojnë te projekti. Ata janë shumë të lumtur me ekipin, me trajnerin, me gjithçka. Ata kanë edhe dashurinë e tifozëve. Sigurisht, në një klub tjetër Nico mund të kishte shkuar falas. Në një klub të Champions League, duke fituar shumë më shumë para ose duke fituar më shumë tituj. Por në këtë moment ai ka ndjenjën se duhet të vazhdojë këtu dhe Inaki është një person shumë i rëndësishëm për të, për të marrë vendimet më të mira në karrierën e tij profesionale”.

Në çdo rast, Nico dhe Inaki kanë punë të papërfunduar në Bilbao, një finale kupe për të fituar – për tifozët, për qytetin, për klubin, për Feliksin dhe Marian.

Lajme të tjera

Lajme

Shqipëria është gati për të nisur aventurën e saj në Euro 2024. Kuqezinjtë zhvilluar seancën e fundit stërvitore para sfidës së parë me Italinë,...

Euro 2024

“Besoj që performanca nuk ishte aq e mirë siç e kishim përgatitur. Ka gjëra që duhen përmirësuar, i kemi lejuar shumë hapësira Italisë e...

Euro 2024

Kroacia do të jetë kundërshtari i radhës për Shqipërinë në Grupin B të Euro2024. Skuadra kuqezi vjen pas humbjes me Italinë, por pa humbur...

Euro 2024

Nedim Bajrami hyri në historinë e Kampionatit Evropian me golin e shënuar ndaj Italisë, në ndeshjen debutuese të Shqipërisë në eventin e futbollit që...