Connect with us

Hi, what are you looking for?

Euro 2024

Informacion sekret nga Laporte, Spanja i beson mbrojtësit që vjen nga Franca

Aymeric Laporte do të rreshtohet në 11-tëshen titullare të Spanjës për gjysmëfinalen e Euro 2024 ndaj Francës. Por, historia mund të kishte qenë tërësisht ndryshe për mbrojtësin, pasi 30-vjeçari në fakt është francez dhe në eliminatoret e Kupës së Botës së vitit 2018, u grumbullua nga trajneri Didier Deschamps pasi më herët kishte qenë pjesë e grupmoshave të Francës duke nisur nga ajo e U17.

Megjithatë, Laporte nuk debutoi kurrë me skuadrën e parë të “Gjelave”, dhe duke hasur vështirësi për të gjetur hapësira në radhët e Francës, vendosi të bashkohej me Spanjën në vitin 2021 për të ndjekur edhe gjurmët e stërgjyshërve të tij që ishin me origjinë baske.

Lexo edhe: 

Nga aty nisi epoka me “La rojan”, teksa tashmë Laporte do të sfidojë të kaluarën e tij dhe vendin e lindjes. Laporte, e njeh mirë këtë Francë pasi në ekipet e moshave të Francës, ka ndarë fushën me gjashtë nga yjet e Deschamps.

Fjala është për Maignan, Dembele, Rabiot, Coman, Areola dhe Pavard. Me siguri kjo një armë më tepër për trajnerin e Spanjës, Luis De La Fuente teksa në një gjysmëfinale të Europianit, çdo detaj mund të bëjë diferencën dhe sigurisht, Laporte nuk i ka kursyer disa sekrete të kësaj France.

Lajme të tjera

Merkato

Antonio Conte e kishte një nga dëshirat e merkatos dhe presidenca e Napolit ia ka plotësuar. Alessandro Buongiorno është futbollisti më i ri i...

Itali

Juventus zyrtarizoi para disa ditësh firmën me portierin Michele Di Gregorio që sezonin e shkuar ishte pjesë e Monzas. Bardhezinjtë paguan 18 milionë euro...

Futboll

Sulmuesi nga Guinea, Serhou Guirassy, i cili zhvilloi një sezon të mrekullueshëm me Stuttgartin, ishte i zgjedhuri për sulmin e Borussias së Dortmundit, që...

Premier League

Një tjetër futbollist shqiptar në Premier League. Futbollisti kuqezi, Matteo Dashi, do të jetë pjesë e skuadrës së parë të Crystal Palace duke nisur...