Connect with us

Hi, what are you looking for?

Itali

“Inter një makineri”, ish-trajneri i Italisë: Milani funksionon vetëm kur ka hapësira në fushë

Inter mori një fitore të madhe në derbi ndaj Milanit duke i mposhtur kuqezinjtë me shifrat 5-1. Zikaltërit e trajnerit Simone Inzaghi u shfaqën të pamëshirshëm dhe shumë konkretë në fushë duke i lënë shumë pak mundësi reagimi Milanit.

Ish-trajneri i Italisë, Cesare Prandelli e vlerësoi në maksimum performancën e Inter duke theksuar se zikaltërit ishin si një makineri ndërsa nga ana tjetër Milani ishte shumë i varur nga Leao që u bllokua nga kundërshtarët.

Lexo edhe:

“Para ndeshjes nuk e kisha imagjinuar një diferencë të tillë, Inter më dha përshtypjen se është një makineri. Meritë e madhe është se lojtarët titullarë dhe ata të stolit japin të njëjtin kontribut në fushë. Ka kualitet, sasi dhe lojë fizike, kushdo të jetë në fushë Inter nuk ndryshon.

E kundërta ndodh me Milanin, kuqezinjtë varen nga Leao. Kjo u duk shumë në pjesën e parë, Milan kishte 70% të zotërimit të topit, por skuadra ishte shumë pak konkrete. Kjo i dha mundësinë Interit të gjente hapësirat e duhura në kundërsulm dhe duke zotëruar kështu lojën.

Kur e mban aq shumë topin atëherë hapësirat mbyllen dhe Milan u penalizua sepse Leao do lirshmëri. Në të vetmin rast që pati hapësira gjeti golin me dy pasime. Por, pa hapësira pavarësisht se je kampion bëhet e vështirë për të zgjidhur ndeshjen”, u shpreh Prandelli.

Lajme të tjera

La Liga

Eric Garcia u detyrua të largohej nga Barcelona këtë merkato teksa u transferua te Girona me anë të formulës së huazimit. Pasi debutoi me...

Legjionarët

30 mijë tifozë polakë në stadiumin ‘Wojska Polskiego’ të Varshavës, thërrasin në kor emrin e Ernest Muçit, i cili bëri një 70-minutësh për kornizë...

Kombëtare

Kushtojnë shtrenjtë flakadanët e hedhur në fushë në fillim të ndeshjes me Poloninë nga tifozët kuqezi, duke shkaktuar ndërprerjen e ndeshjes për disa minuta....

Conference League

Ernest Muçi bëhet padyshim protagonisti i mbrëmjes në Conference League, pasi ia doli të shënojë dy herë në ndeshjen e parë në grup mes...