Connect with us

Hi, what are you looking for?

Serie A

Inter, Vidal objektivi i madh për janarin

Interi po bën gati strategjinë për ndërhyrje në merkaton e janarit, aty ku synohet të afrohen lojtarë që të ndihmojnë skuadrën në fazën sulmuese. Zikaltërit i kanë bërë një nisje të jashtëzakonshme sezonit me 19 pikë të grumbulluara në 7 javët e para, aq sa Juventusi kampion dhe dy pikë më pak se Napoli që kryeson me pikë të plota. Celësi i suksesit në formacionin e Spaletit është mbrojtja e cila rezulton më e mira e kampionatit me 3 gola të pësuar, ndërkohë që sulmi i zikaltërve është larg rivalëve.

Me 14 golat e shënuar Interi renditet në të njëjtën pozitë me Romën dhe pas Napolit me 25 gola, Juventusit me 20 dhe Lazios me 19. Nisur nga kjo merkatoja e janarit duket e përqendruar pikërisht për të përforcuar repartin e sulmit. Arturo Vidal është preferenca kryesore, një futbollist me peshë për të ringritur Interin jo vetëm në Itali por edhe në Europë. Kompania Suning po projekton një skuadër më të fortë ndërkohë që ardhja e kilianit varet shumë edhe nga e ardhmja e dyshes Brozovic – Joao Mario. Nëse njëri prej tyre vendos të largohet atëhere afrimi i ish mesfushorit të Juventusit mund të bëhet realitet. Një tjetër lëvizje mund të jetë afrimi i brazilianit Ramires, që luan tek Jiangsu, klub në pronësi të familjes Zhang. Gjithashtu tek klubi kinez është një tjetër brazilian, Alex Teixeira që mund ti ofrohet ziakltërve. Në serinë A Interi ka hedhur sytë tek uruguajani i Sampdorias Lucas Torreira, por ky operacion parashikohet shumë i vështirë.

Lajme të tjera

Futboll

Futbolli shqiptar sot është në zi. Është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare legjenda e futbollit tiranas, Osman Mema, një nga përfaqësuesit më të...

Premier League

Nga Aston Villa te Aston Villa. Armando Broja rikthehet në fushë pas plot 287 ditësh, teksa trajneri Pochettino i besoi pak më shumë se...

Futboll

Federata Shqiptare e Futbollit ka arritur një tjetër sukses historik, duke sjellë për herë të parë në Shqipëri finalet e një turneu madhor ndërkombëtar...

Itali

Victor Osimhen mund të largohet nga Napoli që në janar. Kështu pretendojnë mediat italiane, duke trumbetuar se skandali në lidhje me sulmuesin është temë...