Rusi 2018

Danimarka shkatërron Irlandën dhe shkon në botëror (Video)

Europa ka përcaktuar mbrëmjen e sotme skuadrën e fundit që do të marrë pjesë në kampionatin botëror ‘Rusi 2018’, Danimarkën.

Sfida e luajtur në Dublin, mes Irlandës vendase dhe Danimarkës, përfundoi me fitoren 1-5, për këtë të fundit, me mesfushorin e Tottenhamit, Eriksen, që shënoi 3 herë në portën e irlandezëve.

Irlanda e nisi mjaft mirë sfidën, teksa gjeti avantazhin që në minutën e 6’, me anë të qendërmbrojtësit Duffy, që dërgoi në rrjetë topin, pas një rrëmuje në zonën e danezëve.

Gjithsesi, Danimarka nuk e humb toruan dhe fillon një presing mbytës ndaj vendasve, deri sa gjen golin e barazimit në minutën e 29’, kur irlandezi Christie dërgon topin në portën e tij.

Vetëm 2 minuta më pas fillon Eriksen-show, që shënon fillimisht golin e avantazhit dhe në pjesën e dytë shënon edhe 2 gola të tjerë, duke siguruar përfundimisht kualifikimin për në botëror.

Në minutën e parë shtesë, nuk mungoi as firma e Niklas Bendtner, që shndërroi në gol, një 11-metërsh të fituar nga danezët dhe vulosi rezultatin final 1-5.
Kështu, Danimarka shënon në Irlandë, golat që nuk arriti t’i realizojë në Kopenhagen dhe bëhet skuadra e 30, që siguron biletën për në botërorin ‘Rusi 2018’.

90′ – Lord Bendtner lë shenjën e tij në këtë sfidë. Sulmuesi danez fiton një penallti, të cilën e shndërron po vetë në gol dhe vulos rezultatin final 1-5.

74’ – Eriksen nuk ndalet. Tregolësh për danezin dhe kualifikim për Danimarkën, në ‘Rusi 2018’.

63’ – Sërish Eriksen, Danimarka kryeson 1-3. Mesfushori i Tottenhamit ka ndëshkuar sërish irlandezët me anë të një kundërsulmi dhe ka hipotekuar kualifikimin.

32’ – Danimarka përmbys gjithçka dhe prek kualifikimin. Christian Eriksen shënon një super gol, pas një supergoli dhe I jep avantazhin danezëve.

29’ – Barazohet sfida në Dublin. Pas minutash të tëra në kërkim të golit, Danimarka e gjen atë, pas një autogoli të pafat të mbrojtësit irlandez Christie.

06’ – Duffy kalon Irlandën në avantazh. Qendërmbrojtësi i vendasve shfrytëzon një rrëmujë në zonë, pas ekzekutimit të një faulli dhe dërgon topin në rrjetë dhe Irlandën në botëror (momentalisht).