Connect with us

Hi, what are you looking for?

Champions League

Ish-ndihmësi i Guardiolës i rikthehet finales: Gabimi Lukakut thelbësor, na dha trofeun

Manchester City fitoi të parin trofe të Champions League teksa mposhti Interin me rezultatin e ngushtë 1-0. Zikaltërit ishin autorë të një paraqitje të shkëlqyer përballë makinerisë së ndërtuar nga trajneri Pep Guardiola, por në fund u desh të dorëzoheshin edhe sepse gabuan shumë raste para portës së Ederson.

Fatale ishte mundësia e Romelu Lukakut që nga shumë pranë portës gaboi shënjestër në goditjen e tij me kokë. Në lidhje me këtë rast, rikthehet të komentojë ish-ndihmësi i Pep Guardiolës sezonin e kaluar, Enzo Maresca. Ish-futbollisti që tashmë është në krye të Leicester, shprehet se ai gabim nga ana e sulmuesit belg ishte vendimtar në triumfin e Cityt.

Lexo edhe: 

“Ajo që arritëm me Cityn ishte diçka historike, diçka e jashtëzakonshme. Fituam tre tituj brenda një sezoni dhe ishte shumë bukur ta përjetoje si ndjesi. Guardiola u shpreh se e fituam Championsin falë gabimit të Lukakut? Ka qenë me siguri një mënyrë për të theksuar se në këto ndeshje, episodet janë vendimtare dhe që detajet bëjnë diferencën. Sigurisht, edhe unë e pranoj se ai detaj ishte thelbësor në finale, megjithatë dua të theksoj se Inter zhvilloi një ndeshje perfekte”, u shpreh Maresca.

Lajme të tjera

Bundesliga

Union Berlin vijon të jetë në kërkim të një trajneri, për t’iu besuar pankinën pas shkarkimit të zviceranit Urs Fischer, teksa së fundi ka...

Featured

Jasir Asani shkëlqeu në plot kuptimin e fjalës me Kombëtaren e Shqipërisë, në kualifikueset drejt kampionatit europian, duke shënuar 3 gola e duke dhënë...

Itali

Pasi përfundoi aventurën me Tottenham sezonin e shkuar, Antonio Conte vijon të shijojë pushimet dhe kohën me familjen. Megjithatë, ashtu siç e ka theksuar...

Serie A

Interi harron Frattesin. Zikaltrit publikuan protokollin e ndeshjes ndaj Juventusit, teksa mesfushori italian nuk figuronte as mes futbollistëve të formacionit dhe as mes atyre...