Connect with us

Hi, what are you looking for?

Featured

Italia hedh kandidaturën për organizimin e Europianit, ja lista me 10 qytetet pritëse

Italia po përgatitet të hedhë kandidaturën për të organizuar Kampionatin Europian të Futbollit në verën e 2032-shit. Sipas mediave italiane, është bërë tashmë aplikimi paraprak dhe deri në mars të vitit të ardhshëm pritet të dorëzohet një dosje e plotë.

Gjithashtu janë zbuluar edhe 10 qytetet e planifikuara për t’u përfshirë në organizimin e eventit, teksa lista kryesohet nga Milano, e ndjekur nga Roma, Bari, Napoli, Palermo, Kaljari, Gjenova, Bolonja, Firence dhe Torino.

Në Itali janë të bindur se mund t’ia dalin të rikthejnë një organizim të tillë madhështor pas shumë vitesh, teksa nëse ia del të fitojë, atëherë ky do të jetë një lajm fantastik edhe për infrastrukturën futbollistike.

Kjo pasi shumë stadiume në Itali kanë kapacitet të madh, por janë shumë të amortizuar dhe në planin e organizimit të Euro 32 është parashikuar edhe një rikonstruksion i tyre.

Lajme të tjera

Kategoria Superiore

Big Brother Mania edhe në mbrëmjen gala “Më të mirët 2022”, që organizohet nga FSHF dhe Digitalb, dhe që po transmetohet në SportNews, teksa...

Segunda Division

Myrto Uzuni rikthehet vrullshëm. Pas dy ndeshjes mungesë për shkak dëmtimi, sulmuesi i Kombëtares Shqiptare është rikthyer titullar në sfidën Granada-Andorra dhe ka shënuar...

Eliminatore

Pasi mbylli aventurën me Portugalinë, tashmë trajneri Fernando Santos është prezantuar te Polonia. Tekniku portugez do ë provojë të polakët në Europianin e vitit...

Futboll

El Mundo Deportivo ka zbuluar një prapaskenë interesante që ka lidhje me Cristiano Ronaldon dhe Leo Messin. Sulmuesi portugez ishte ende pjesë e Real...