Bundesliga

“Italia nuk ka më para, Serie A në të njëjtin nivel me Bundesligën”

Rudolf Joseph Krol veshi për katër sezone radhazi fanellën e Napolit në vitet ’80 (1980-1984). Ish-anësori i majtë holandez u shpall dy herë nënkampion bote me kombëtaren tulipanë (1974, 1978), duke iu afruar shumë fitimit të Kupës së Botës.

Verën që u largua nga Napoli aty zbarkoi Diego Maradona, i cili shkroi historinë më të bukur të klubit italian. Në një prononcim për 1 Football Club, Krol deklaroi se kampionati italian është i barabartë me Bundesligën gjermane.

Në vitet ’80 Italia u mbush me futbollistët më të fortë. Që prej momentit që Messi zgjodhi të luante në Spanjë, diçka ndryshoi. Në atë moment u bë e qartë se nga ana ekonomike, Italia nuk ishte më në vendin e parë.

Aktualisht kampionati më i mirë është Premier League, kryeson mbi të tjerët. Pastaj vjen La Liga, ndërsa në vend të tretë vendos Serie A dhe Bundesligën, janë në të njëjtin nivel”, deklaroi Krol.

TESTONI NJOHURITË TUAJA RRETH PREMIER LEAGUE

QUIZ/ Premier League 2021-2022 – Sa mirë e kujtoni sezonin që sapo u mbyll?

Të Fundit

EVENTET NË SUPERSPORT

La Liga 2022/2023

PWDLGFGADifPts
1Villarreal
1
1
0
0
3
0
+3
3
2Atletico Madrid
1
1
0
0
3
0
+3
3
3Real Betis
1
1
0
0
3
0
+3
3
4Real Madrid
1
1
0
0
2
1
+1
3
5Osasuna
1
1
0
0
2
1
+1
3
6Real Sociedad
1
1
0
0
1
0
+1
3
7Valencia
1
1
0
0
1
0
+1
3
8Celta de Vigo
1
0
1
0
2
2
0
1
9Espanyol
1
0
1
0
2
2
0
1
10Rayo Vallecano
1
0
1
0
0
0
0
1
11Barcelona
1
0
1
0
0
0
0
1
12Mallorca
1
0
1
0
0
0
0
1
13Athletic Club
1
0
1
0
0
0
0
1
14Sevilla
1
0
0
1
1
2
-1
0
15Almeria
1
0
0
1
1
2
-1
0
16Cadiz
1
0
0
1
0
1
-1
0
17Girona
1
0
0
1
0
1
-1
0
18Elche
1
0
0
1
0
3
-3
0
19Getafe
1
0
0
1
0
3
-3
0
20Real Valladolid
1
0
0
1
0
3
-3
0


To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency