Connect with us

Hi, what are you looking for?

Euro 2024

Italiani i Kombëtares, Pea: Duam të jemi surpriza e “Euro 2024”, tifozët arma jonë

Italiani Fulvio Pea, drejtor teknik në përfaqësuesen e Shqipërisë, kombëtare e përfshirë në grupin e Italisë në Kampionatin Europian, ka dhënë një intervistë për “Sportitalia”, duke folur për rritjen e kuqezinjve:

“Kemi një president shumë aktiv, që drejton, krijon, sugjeron, këshillon dhe shoqëron. Secili prej nesh drejt të njëjtit objektiv, për më tepër, ai ka një vizion të gjerë për të ardhmen, i cili i lejon të planifikojë me mençuri dhe largpamësi.

A besoni në kalimin e fazës së grupeve?

Trajneri ynë mundi të krijojë një filozofi loje në një kohë të shkurtër, e aftë për të shfrytëzuar më së miri aftësitë e secilit lojtar individual. Për këtë arsye, ne do të jemi një ekip i vështirë për t’u mposhtur dhe, nëse jemi cinikë, patjetër që mund të shpresojmë për një rezultat të rëndësishëm vetëm për vetë kompeticionin, por që do të ndihmonte edhe futbollin në vendin tonë.

A mund të befasojë kjo kombëtare?

Të jemi surpriza e këtij kompeticioni është objektivi ynë kryesor, të vetëdijshëm se kemi lojtarë me hapësirë ​​për rritje dhe që aktualisht po arrijnë pjekurinë e tyre futbollistike. Për më tepër, eksperienca e disa veteranëve do të na ndihmojë shumë.

Lexo edhe:

Cilat janë pikat tuaja të forta?

Preferoj ta mbaj përgjigjen brenda në dhomat e zhveshjes.

A do të keni më pak presion se Spanja, Kroacia dhe Italia?

Avantazhi më i rëndësishëm janë emigrantët e shumtë shqiptarë dhe në Gjermani ka kaq shumë. Do të vijnë për të na mbështetur nga të gjitha anët e botës, duke sjellë pasion dhe ndjenjën e përkatësisë. Tribunat sigurisht që do të jenë të mbushura me shumë me ngjyra kuq e zi.

Lajme të tjera

Lajme

Shqipëria është gati për të nisur aventurën e saj në Euro 2024. Kuqezinjtë zhvilluar seancën e fundit stërvitore para sfidës së parë me Italinë,...

Euro 2024

“Besoj që performanca nuk ishte aq e mirë siç e kishim përgatitur. Ka gjëra që duhen përmirësuar, i kemi lejuar shumë hapësira Italisë e...

Euro 2024

Sulmuesi kryesor i Italisë në këtë Europian, Gianluca Scamacca foli në konferencë për shtyp para ndeshjes me Shqipërinë. Lojtari që aktivizohet me Atalantën në...

Kombëtare

Erjon Bogdani vijon të jetë golashënuesi më i mirë në historinë e kombëtare shqiptare me 18 rrjeta. Ish-sulmuesi i njohur, i cili në Itali...