Connect with us

Hi, what are you looking for?

Eredivisie

Italiani i parë që do luajë me Ajaksin! Nga Serie B në Champions, arrihet akordi

Lorenzo Lucca është 21 vjeç, luan si qendërsulmues dhe ka shënuar dy gola në pesë ndeshje me Italinë U21. Sezonin e fundit ishte pjesë e skuadrës Pisa në Serie B, ekip me të cilin realizoi gjashtë gola.

Lojtari shtatlartë (2.01) nuk ka luajtur asnjë ndeshje në Serie A, por një gjë e tillë nuk e pengon një klub të dashuruar me lojtarët e rinj si Ajaksi që ta transferojë në Eredivisie.

Lucca ndiqej edhe nga disa klube të Serie A si Sassuolo dhe Bologna, por drejtuesit e kampionëve të Holandës janë treguar më të shkathët dhe kanë gjetur gjuhën e përbashkët me Pisën.

Klubi i Serie B do të përfitojë rreth 2 milionë euro nga huazimi i sulmuesit, ndërkohë që Ajaksi ka të drejtën e blerjes së tij në fund të sezonit për 8 milionë euro të tjera.

Duke përfshirë bonuset, operacioni prek në total shifrën e 11 milionë eurove. Asnjë futbollist italian nuk e ka veshur më parë fanellën e katër herë kampionëve të Europës, shans që do e ketë Lucca në vazhdim.

TESTONI NJOHURITË TUAJA RRETH PREMIER LEAGUE

QUIZ/ Premier League 2021-2022 – Sa mirë e kujtoni sezonin që sapo u mbyll?

Lajme të tjera

Euro 2024

Pak ditë na ndajnë nga fillimi i Kampionatit Europian, Gjermani 2024 dhe tashmë kanë nisur llogaritë e grupeve përkatëse. Shqipëria ndodhet në Grupin B...

Euro 2024

Gjashtë muaj në Serie A ishin të mjaftueshme për të bindur Interin për të firmosur me Kristjan Asllanin. Organizatori kuqezi spikati e skuadrën e...

Kombëtare

Erjon Bogdani vijon të jetë golashënuesi më i mirë në historinë e kombëtare shqiptare me 18 rrjeta. Ish-sulmuesi i njohur, i cili në Itali...

Euro 2024

Futbollisti i kombëtares së Çekisë, Michal Sadilek nuk do të jetë pjesë e skuadrës për ndeshjet e Euro 2024, dhe arsyeja është e pazakontë!...