Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Pogba, Haaland, De Ligt…, ja cila është avokatja që trashëgon perandorinë e Raiolas

Pak ditë pas ndarjes nga jeta të supermanexherit, Mino Raiola, është koha për të analizuar sesi do të menaxhohet numri i madh i talentëve në agjencinë e tij “One”. “La Gazzetta dello Sport” publikoi sot të dhënat e të vetmit person me të cilin italiani ndante kuotat e kompanisë së tij prej 18 vjetësh. Ajo është avokatja Rafaela Pimienta.

Raiola u takua me të në Brazil, 20 vjet më pare, dhe menjëherë filluan të punojnë së bashku në Monte Carlo. Për momentin, gjithçka është në dorën e saj, të paktën derisa djemtë e Minos, Mario dhe Gabriele, të mbarojnë studimet dhe më pas të vendosin nëse do të ndjekin rrugën e babait.

Vetëm katër ose pesë persona të tjerë punojnë në “One”. Një prej tyre është kushëriri Vincenzo Raiola, i cili merret me futbollistët italianë. Mino dhe Rafaela zgjodhën një strukturë të lehtë, duke u mbështetur në shumë bashkëpunëtorë të besuar në të gjitha vendet, në bazë të specifikave.

Pimienta flet gjashtë gjuhë dhe, siç rrëfen “Gazzetta”, “luajti një rol themelor në punësimin dhe menaxhimin e Pogbasë”. Ajo kishte gjithashtu idenë për projektin e Forumit të Futbollit, një lëvizje ndërkombëtare agjentësh, ku ndër të tjera përfshiheshin Mendes, Barnett dhe Wittmann.

Në muajt e fundit, kur sëmundja përkeqësoi gjendjen e Minos, avokatja kreu të gjitha negociatat, përfshirë atë të Haaland.

Lajme të tjera

Futboll

Skuadra e Mechelen, e drejtuar nga Besnik Hasi, rikthehet tek fitorja në kampionat belg në play off-in e grupit të Conference League. Pas humbjes...

Premier League

Armando Broja mund të përdoret nga Chelsea për të balancuar financat, duke u nxjerrë në shitje. Blutë kanë shpenzuar shuma marramendëse në sesionet e...

La Liga

Që kur Xavi Hernandez njoftoi se do të largohej nga Barcelona në fund të sezonit, gjërat kanë filluar të shkojnë më mirë te “Blaugrana”....

Futboll

Fernando Santos nuk është më trajner i Beshiktashit, ka bërë të ditur klubi nga Stambolli këtë të shtunë. Vendimi u mor pas barazimit (1-1)...