Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Ja rivalët e skuadrave shqiptare në Europë, probalitet i madh për përballje derbi!

Finalja e Kupës mes Vllaznisë dhe Skënderbeut mbylli sezonin futbollistik 2020-2021 në Shqipëri me futbollistët që tashmë kanë nisur pushimet ndërkohë që drejtuesit po punojnë për të projektuar të ardhmen. Megjithatë pushimet do të zgjasin shumë pak për 4 skuadrat që do të përfaqësojnë kampionatin shqiptar në arenën ndërkombëtare, pasi faza paraelimintore e Champions League dhe kompeticionit më të ri Conference League do të nisë që në ditët e para të muajit korrik. Teuta si kampione e Shqipërisë do të përfaqësojë Kategorinë Superiore në kompeticionin më të rëndësishëm për klube Champions League me turin e parë kualifikues që do të nisë në datat 6 dhe 7 korrik. Në 15 qershor në Nyon të Zvicrës do të hidhet edhe shorti i këtij raundi me djemtë e detit që për shkak të koeficientit të ulët janë të pozicionuar në vazon e dytë, atë të skuadrave jo favorite. Megjithatë me pak fat në short Teuta mund ta kalojë turin duke përsëritur suksesin e sezonit të kaluar kur eliminoi izraelitët e Beitar Jerusalem në Europa League. Me formatin e ri të Kupave të Europës, Teutës do t’i mjaftonte të kalonte vetëm një tur në Champions League për siguruar minimalisht fazën play-off të Conference League.

Teuta bën pjesë në të njëjtën vazo me kundërshtarë si HJK Helsinki, Shakhtyor Soligorsk, Neftci Baku, Maccabi Haifa, Bodo Glimt e Mura, rivalë të fortë të cilët nëse do të ishin në vazon e parë do t’u hapnin shumë probleme durrsakëve. Nuk përjashtohet mundësia e një derbi shqiptar mes Teutës dhe Shkëndijës së Tetovës që ndryshe nga kampionët e Shqipërisë bën pjesë në vazon e parë pasi ka një koeficient të lartë. Kundërshtarët që duhen evituar me çdo kusht nga durrsakët në shortin e turit të parë kualifikues të Championsit janë Dinamo e Zagrebit, Ludogorets Razgard, Malmo, CFR Cluj, Legia e Varshavës e Ferencvaros ekip tek i cili aktivizohet edhe sulmuesi i kombëtares shqiptare Myrto Uzuni. Short i pranueshëm për skuadrën e Edi Martinit do të konsiderohej nëse peshkon një mes Sheriff Tiraspol, Slovan Bratislavës, Kairat Almaty-it dhe Dinamo Tbilisit që një vit më parë e pësoi nga Tirana, ndërkohë që me fat dhe më shumë mundësi për të kaluar raundin Teuta do të konsiderohej vetëm nëse shorti e vendos përballë kundërshtarëve më të kalueshëm në letër që bëjnë pjesë në vazon e parë si armenët e Alashkert, lituanezët e Zalgiris, estonezët e Flora Tallin, malazezët e Buducnostit të Podgoricës dhe kampionët e Gjibraltarit Lincoln Red Imps.

Nëse në Champions League probabiliteti që të kemi një derb shqiptar është më i ulët pasi marrin pjesë vetëm 3 skuadra nga trojet shqiptare, Teuta, Shkëndija dhe Prishtina që fillimisht duhet të kalojë raundin paraeliminator, në Conference League probabiliteti është më i madh pasi do të marrin pjesë 8 klube shqiptare. Partizani, Laçi, Shkupi dhe Drita bëjnë pjesë në vazon e parë dhe shorti i turit të parë pritet t’u vendosë përballë skuadra të kalueshme në letër nga shtete si Gjibraltari, Armenia, Gjeorgjia, Luksemburgu, Moldavia, Malta, Mali i Zi, Irlanda, Irlanda e Veriut e Letonia. Ndryshe nga të kuqtë apo kurbinasit, Vllaznia ka një koeficient shumë të ulët dhe është në vazon e skuadrave jo favorite teksa duhet të evitojë me çdo kusht klube si sllovenët e Maribor, hungarezët e Mol Vidi dhe Puskas Akademia, polakët e Slask apo edhe Dundalk, Suduvan, Spartak Trnava, Zilina, Sarajevo, Kups e Domzale. Ashtu si shkodranët edhe Llapi, Struga Trim&Lum e Decic bëjnë pjesë në vazon e jo favoritëve dhe shorti mund t’i vendosë përballë Partizanit, Laçit, Dritës apo edhe Shkupit në sfida derbi me aromë europiane.

Lajme të tjera

Futboll

Jose Mourinho është gati të kthehet në pankinë, pas shkarkimit nga Roma muaj më parë. Portugezi do të marrë drejtimin e Beshiktashit, ekip ku...

Premier League

Brighton zyrtarizon largimin e De Zerbit. Klubi anglez ka bërë me dije nëpërmjet një komunikate zyrtare, se trajneri italian do të largohet në fund...

La Liga

Xavi rrezikon shkarkimin nga posti i trajnerit të Barcelonës sapo të mbyllet sezoni. Deklarata e fundit ka sjellë shqetësim në klub, teksa është pritur...

Featured

Me një letër të hapur të publikuar në faqen zyrtare të klubit, presidenti i Inter-it, Steven Zhang u shkruan tifozëve, duke pranuar vështirësitë financiare...