Connect with us

Hi, what are you looking for?

Sport

“Jam i shokuar prej Nadal”, Djokovic: Më ka motivuar gjatë karrierës, nuk jam më si 10 vite më parë

Novak Djokovic synon titullin e 23-të Grand Slam në karrierë teksa serbi është një prej favoritëve në Roland Garros. Megjithatë, vetë Nole shikon si favoritin numër një Carlos Alcaraz i cili i ka dhënë provat në fushat me dhe. Nga ana tjetër, Djokovic komenton edhe lamtumirën e Rafael Nadal në vitin e ardhshëm duke theksuar se u shokua në momentin kur spanjolli paralajmëroi fundin e karrierës nëpërmjet një video-mesazhi.

“Kur Nadal lajmëroi se vitin tjetër do të tërhiqet, një pjesë e imja iku bashkë me të. Rafa ka qenë tenisti me më shumë influencë tek unë, më ka motivuar që të fitoj më shumë në karrierë. Kur kuptova se do të tërhiqet, nisa dhe të mendoj si do të jetë edhe lamtumira ime. Fjalët e tij më emocionuan, ishte shokuese sepse po ikën rivali im më i madh. Ka qenë një shembull. Nadal është një kundërshtar i vështirë për ta mundur, këtu në Paris është edhe më i fortë. Ka bërë historinë dhe është nga ata tëcilët do të kujtohen gjatë, kjo për shkak edhe të karakterit që ka shfaqur në këto vite.

Lexo edhe:

Favorit në Roland Garros? Shoh Alcaraz më të avantazhuar pasi vjen si fitues në fuqi i US Open, është numri një i botës, pastaj në fushat me dhe ka dhënë prova. Më pas e di që eksperienca është në favorin tim. Nuk duhen harruar emra si Ruud, Tsitsipas, Rune apo Sinner.

Titulli i 23-të? Unë luaj tenis për të thyer rekordet e mia personale, kjo nuk është më një sekret. Por, e sigurt është se tani nuk kam më të njëjtin fizik si dhjetë vite më parë”, u shpreh Nole.

Lajme të tjera

La Liga

Eric Garcia u detyrua të largohej nga Barcelona këtë merkato teksa u transferua te Girona me anë të formulës së huazimit. Pasi debutoi me...

Legjionarët

30 mijë tifozë polakë në stadiumin ‘Wojska Polskiego’ të Varshavës, thërrasin në kor emrin e Ernest Muçit, i cili bëri një 70-minutësh për kornizë...

Kombëtare

Kushtojnë shtrenjtë flakadanët e hedhur në fushë në fillim të ndeshjes me Poloninë nga tifozët kuqezi, duke shkaktuar ndërprerjen e ndeshjes për disa minuta....

Conference League

Ernest Muçi bëhet padyshim protagonisti i mbrëmjes në Conference League, pasi ia doli të shënojë dy herë në ndeshjen e parë në grup mes...