Connect with us

Hi, what are you looking for?

Sport

Jonas Vingegaard fiton garën e kronometrit, më pranë triumfit përfundimtar

COMBLOUX, FRANCE - JULY 18: (EDITOR'S NOTE: Alternate crop) Jonas Vingegaard of Denmark and Team Jumbo-Visma - Yellow Leader Jersey sprints during the stage sixteen of the 110th Tour de France 2023 a 22.4km individual climbing time trial stage from Passy to Combloux 974m / #UCIWT / on July 18, 2023 in Combloux, France. (Photo by Michael Steele/Getty Images)

Java e tretë e Tour de France hapet me provën e vetme të kronometrit individual të edicionit 2023 (Passy-Combloux 22.4 km), që korrespondo me etapën e 16-të.

Triumfon në këtë etapë Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma), protagonist i një paraqitjeje të pabesueshme. Danezi e mbyll me 1 minutë e 38 sekonda më shpejt se Pogacar (tashmë distanca mes të dyve shkon 1 minutë e 48 sekonda), duke u afruar edhe më shumë me triumfin përfundimtar.

Kohën e tretë më të mirë në etapën e 16-të e regjistroi Van Aert.

Lexo edhe: 

Jonas Vingegaard: Ende nuk ka përfunduar

“Jam shumë i lutur dhe krenar për provën e sotme, jam befasuar edhe vetë. Sinqerisht nuk mendoja se do të kisha këtë performancë dhe të krijoja këtë distancë kohore me kundërshtarin tim.

Jam shumë i lumtur, sepse është fitorja ime e parë në kronometër në Tour de France. Nuk duhet të mendojmë se e kemi fituar turin, sepse janë edhe disa etapa shumë të vështira. Duhet të vazhdojmë të luftën edhe gjatë ditëve të ardhshme.”

Lajme të tjera

Euro 2024

Shqipëria do të luajë në datën 26 mars një ndeshje miqësore ndaj përfaqësues së Zvicrës, lajm që u zbulua në emisionin “ELITE SHOW”. Çdo...

Kombëtare

Italia kampione në fuqi e Europës, do ta nisë Europianin e 2024-ës pikërisht përballë Shqipërisë në “Dortmund, mbrëmjen e 15 qershorit, teksa kreu i...

Futboll

Dani Alves akuzohet për sulm seksual për përdhunimin e dyshuar të një vajze në klubin e natës Sutton, në Barcelonë, më 30 dhjetor të...

Euro 2024

Një prapaskenë interesante edhe zbuluar në emisionin “ELITE SHOW”, çdo të hënë në SportNews (21:00), që ka lidhje me Luka Modric dhe Jahmir Hykën....