Connect with us

Hi, what are you looking for?

Lajme

Jonas Vingegaard triumfon për të dytin vit radhazi në Tour de France

Der Däne Jonas Vingegaard steht vor seinem zweiten Sieg bei der Tour de France. Foto: Jasper Jacobs/Belga/dpa

Danezi Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma), 26 vjeç, fitoi këtë të diel për të dytën herë radhazi Tour de France. Edicioni i sivjetshëm përfundoi këtë të diel në Paris, me etapën e 21-të dhe të fundit, e gjatë 115,5 km, nga Saint-Quentin-En-Yvelines në  Champs-Élysées

Etapa e fundit e Tour de France 2023 u fitua nga belgu Jordi Meeus (Bora-Hangsrohe) në sprint, në qarkun urban të Parisit, me një kohë prej 2h56m13s, me një mesatare prej 39.2 km/h.

Lexo edhe:

Në klasifikimin e përgjithshëm, Vingegaard kryeson me një avantazh prej 7 minuta e 29 sekondash ndaj rivalit të tij të drejtpërdrejtë, sllovenit Tadej Pogacar.

Britaniku 30-vjeçar, Adam Yates, ngjitet në shkallën më të ulët të podiumit, të Tour de France 2023: ai e mbyllin turin me 10 minuta e 56 sekonda më shumë se “danezi fluturues”, ndërsa vëllai i tij binjak Simon Yates, u rendit i katërti.

Lajme të tjera

Spanjë

Lajme të mira te Real Madrid. Në seancën e fundit stërvitore, organikës së trajnerit Carlo Ancelotti-t i është bashkuar edhe Vinicius Jr. Lexo edhe:...

Featured

Rubin Kazan u përball në transfertë me Baltika, në kuadër të javës së 18-të të Premier League-s ruse. Gjashtë minuta i kanë mjaftuar sulmuesit...

Serie A

Rinovimi i Denzel Dumfries me Interin komplikohet ndjeshëm, teksa palët duket se po shkojnë drejt një divorci në fund të sezonit. Kontrata e holandezit...

Euro 2024

Pasi mësoi kundërshtarët e fazës në grupe të Euro 2024, aty ku do të përballet me Spanjën, Kroacinë dhe Italinë në Grupin B, Shqipëria...