Serie A

Juve fiton mes polemikash derbin e Italisë dhe shpreson për Champions-in

Juventus fiton mes polemikash derbin e Italisë ndaj Interit dhe mban gjallë shpresat për një vend në zonën Champions, pasi ngjitet përkohësisht në vendin e katërt, duke parakaluar Napolin, që luan nesër ndaj Fiorentinës.

Arbitri Gianpaolo Calvarese u bë protagonist absolut në “Allianz Stadium” me një sërë vendimesh të dyshimta, por nëse tre herë u shpëtua nga VAR-i, në fund refuzoi ndihmën e teknologjisë, duke akorduar një penallti vendimtare për suksesin e bardhezinjve.

Gjithçka nisi në minutën e 23-të, kur pas një kontakti të dyshimtë në zonë, arbitri lejoi vijimin e lojës, por i thirrur nga VAR-i, rishikoi aksionin dhe akordoi penallti për Juventusin e karton të verdhë për Matteo Darmian.

Nga pika e bardhë shkoi Cristiano Ronaldo, goditja e të cilit u grushtua nga Handanovic, por portugezi u tregua i shpejtë për të shtyrë në rrjetë topin e kthyer nga portieri slloven dhe për t’i dhënë avantazhin Juventusit.

Vetëm pak minuta më vonë, VAR ndihmoi sërish Calvaresen, këtë herë për të dhënë një penallti në favor të Interit, pasi kryesori nuk e ka një shkelje të De Ligt ndaj Lautaros, ndërsa 11-metërshin e ekzekutoi saktë Lukaku, duke rikthyer baraspeshën.

Pjesa e parë do të mbyllej në avantazh të bardhezinjve, që shënuan me anë të Cuadrados, i cili lëshoi një të djathtë të fortë nga jashtë zone dhe topi i devijuar nga mbrojtësit zikaltër përfundoi në rrjetë.

Në minutën e 55-të Bentancur shkaktoi një ndërhyrje nga mbrapa ndaj Lukakut dhe la Juventusin me 10 lojtarë, pasi mori kartoni ne dytë të verdhë, ndërsa më pas sfida u zhvillua në gjysmëfushën e bardhezinjve.

Pas disa rasteve të mira shënimi, zikaltrit rikthejnë baraspeshën në minutën e 83-të, por edhe këtë herë Calvarese shpëtohet nga VAR-i. Chiellini mban Lukakun në zonë dhe në tentativë për të larguar topin, e devijon në rrjetë, teksa arbitri akordoi faull për Juventusin, por vetëm pasi rishikoi aksionin në VAR, ndryshoi vendim, duke dhënë golin e barazimit për zikaltrit dhe ndëshkuar kapitenin e Juves.

Por protagonizmi i Calvareses nuk përfundoi këtu, pasi vetëm një minutë më vonë akordoi tjetër penallti për Juventusin, këtë herë pas një kontakti të kërkuar me çdo kusht nga Cuadrado dhe pavarësisht protestave të zikaltërve, refuzoi të rishikojë aksionin në VAR.

Nga pika e penalltisë shkoi vetë Cuadrado, që shënoi golin me vlerë 3-pikëshe për bardhezinjtë, ndërsa në shtesë edhe Brovoziç u ndëshkua me karton të kuq, duke mbyllur para kohe sezonin. Me këtë fitore Juventusi ngjitet në kuotën e 75 pikëve, po aq sa ka edhe Milani, megjithatë zona Champions nuk është siguruar ende.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency