Kupa e Italise

Juve-Milan, statistikat e përplasjeve në Kupë

Juventusi do të kërkojë të konkretizojë edhe një herë dopietën kampionat-kupë. Titulli i Serisë A ende nuk është mbyllur matematikisht, por është çështje golaverazhi dhe 16 golat avantazh që bardhezinjtë kanë ndaj Napolit janë praktikisht të parikuperueshëm në dy javët e mbetura. Përballë bardhezinjve qëndron Milani, që synon këtë vit Kupën e Italisë për të shpëtuar një sezon me luhatje.

Kjo është hera e 5-të që torinezët dhe kuqezinjtë përplasen në finale të Kupës. Bardhezinjtë kanë triumfuar 3 herë, në vitet 1942, 1990, kur finalja luhej me dy takime, si dhe në 2015-ën, ndërsa suksesi i vetëm i ekipit nga Milano ka ardhur në vitin 1973.  Juventusi dhe MIlani, duke përfshirë dhe Superkupën e Italisë dhe Champions League-n kanë sfiduar njëri-tjetrin 5 herë në finalet e ashtuquajtura ndeshje teke. Në të 5 rastet është dashur koha shtesë për të përcaktuar fituesin, madje 4 herë dueli ka mbërritur te penalltitë. Përsa i përket ndeshjeve të drejtëpërdrejta në Kupën e Italisë, Juvja ka fituar 10 nga 24 sfidat, 7 herë kanë triumfuar kuqezinjtë, teksa 7 takime janë mbyllur në barazim.

Bardhezinjtë e kanë fituar 12 herë Kupën e Italisë dhe kanë edhe rekordin e të vetmes skuadër që e ka koleksionuar këte trofe për tre sezone radhazi nga viti 2014 në 2017-ën, kurse Milani e ka mbyllur si skuadra më e mirë e kompeticionit në 5 raste. Gjatë këtij edicioni të “Coppa Italia”, si Juventusi edhe Milani nuk kanë pësuar gol në 4 takimet e zhvilluara dhe pavarësisht se në letër skuadra e Allegrit ka më shumë cilësi, kjo mbetet një supersfidë mjaft e ekuilibruar.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency