Serie A

Juventus-Inter, aty ku rivaliteti nuk ka fund!

Inter-Juventus ose më saktë derbi i Italisë. Ajo që njihet si një prej sfidave më të rëndësishme në kampionatin italian, por dhe në mbarë Europën, do të tërheqë vëmëndjen e të gjithë botës të premten në mbrëmje.

Ky do të jetë takimi i 170 mes Juventus dhe Inter, me bilancin që është në favorin e bardhezinjve me 81 fitore kundër 46 të zikaltërve, dhe 43 sfida të tjera të mbyllura në barazim. Një ndeshje e përjetshme, e cila gjithmonë shkon përtej rezultatit në fushë. Për ti dhënë një fillim këtij rivaliteti historik, duhet të kthehemi në vitin 1961, ku në Torino përballja mes dy ekipeve u pezullua, për shkak se tifozët ishin në numër më të lartë se sa shifra e lejuar. U dha fitorja në tavolinë për Interin, por Juve bëri një apel për ta riluajtur, që më pas e fitoi, dhe për protestë, presidenti i zikaltërve Angelo Moratti dërgoi në fushë ekipin e të rinjve. Takimi u mbyll 9-1 për “Zonjën e Vjetër”, ndeshja e fundit e për Giampiero Boniperti dhe e para për Sandro Mazzolan, autori i golit të vetëm për miqtë.

6 vite më vonë një prej gazetarëve më të mëdhenj italianë, Gianni Brera, e cilësoi këtë sfidë si “Derbin e Italisë”, por nuk e shpjegoi kurrë origjinën e këtij termi. Me shumë mundësi bëhej fjalë për faktin se në atë kohë, dy skuadrat gjendeshin shumë pranë njëra-tjetrës me kampionatet e fituara, pavarsisht se Juventus sot numëron 34 dhe Interi 18.

Përgjatë viteve, rivaliteti mbeti i ndezur, por jo si në rastin e 1961. Shumë vite më vonë u desh një shkëndijë jo e vogël, dyluftimi mes Iulianos dhe Ronaldo fenomenit, për të ndezur gjakrat. Në Torino, ndeshja e cila vlente “Scudetton”, përfundoi 1-0 në favor të bardhezinjve, me golin që u shënua nga Del Piero. Por, në mëndjen e tifozëve zikaltër, vjen si rrufe vendimi i gjyqtarit Ceccarini për të mos i dhënë penallti ekipit të tyre të zemrës. Madje, 11 metërshi u dha më pas në favorin e Juves, me Pagliucan që priti goditjen e kapitenit të bardhezinjve.

Në 2006, rasti Calciopoli ndryshoi përgjithmonë historinë e rivalitetit mes dy klubeve, ku bardhezinjtë ranë në Serinë B, dhe Interi fitoi kampionatin në tavolinë.
4 vite më vonë, tripleta e famshme e Jose Mourinhos, dhe më pas dominimi prej 7 vitesh i Juventus në kampionat, janë aktet e fundit të një rivaliteti, i cili nuk njeh fund. Mjafton të kujtohet 2-3 i prillit të shkuar, me kartonin e kuq të marrë nga Vecino, një tjetër të pretenduar për Pjanic, dhe një fitore e Juves që ishte vendimtare për fitimin e Serisë A në sezonin 2017-2018. Të premten, gjithçka rinis përsëri.

 

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency