Connect with us

Hi, what are you looking for?

Featured

Kampion në tri shtete të ndryshme, sot do këndojë himnet e Brazilit dhe Kroacisë

Eduardo Alves da Silva do provojë emocione të forta gjatë duelit Brazil-Kroaci, i vlefshëm për çerekfinalet e Kupës së Botës Katar 2022. 39-vjeçari lindi në Rio De Janeiro, ndërkohë që numëron 29 gola të shënuar me kombëtaren kroate, fanellën e së cilës e veshi për herë të parë në vitin 2004.

Një skaut kroat nuhati talentin e sulmuesit që luante në vendlindje me Bangu. Eduardo firmosi me Dinamon e Zagrebit, skuadër me të cilën fitoi tre tituj dhe po kaq Kupa e Superkupa Kroacie. Ai fitoi titullin kampion edhe në Ukrainë e Poloni, respektivisht me Shakhtar Donetsk dhe Legian e Varshavës.

Në gushtin e vitit 2005, në Split zbarkoi Brazili për një miqësore ndaj Kroacisë vendase. Sfida përfundoi në barazim 1-1, Niko Kranjcar ndezi festën e tifozëve kroatë, ndërkohë që skuadra “seleçao” barazoi me një goditje dënimi fantastike të Ricardinhos.

Për rreth 20 minuta, Eduardo ishte sulmuesi i Kroacisë, ndërsa në krahun tjetër e udhëhiqte repartin ofensiv Ronaldo Fenomeni… Sot do e ketë zemrën të ndarë në dysh, por himnet do i këndojë të dyja.

Njësoj siç ndodhi në Botërorin Brazil 2014. Kroacia u ndesh në grup ndaj pesë herë kampionëve të botës në grupe, sfidë që përfundoi 3-1 për Brazilin. Eduardo donte të luante, por qëndroi gjatë 90 minutave në stol.

Unë fola me djalin tim dhe ai më tha se donte t’i këndonte të dy himnet, atë kroat, për shkak të punës së tij, dhe atë brazilian, sepse Brazili i ka mbetur gjithmonë në zemër”, shprehej nëna e tij tetë vite më parë, ndërkohë që Eduardo do i këndojë sërish dy himnet e zemrës së tij.

Lajme të tjera

Kategoria Superiore

Big Brother Mania edhe në mbrëmjen gala “Më të mirët 2022”, që organizohet nga FSHF dhe Digitalb, dhe që po transmetohet në SportNews, teksa...

Segunda Division

Myrto Uzuni rikthehet vrullshëm. Pas dy ndeshjes mungesë për shkak dëmtimi, sulmuesi i Kombëtares Shqiptare është rikthyer titullar në sfidën Granada-Andorra dhe ka shënuar...

Eliminatore

Pasi mbylli aventurën me Portugalinë, tashmë trajneri Fernando Santos është prezantuar te Polonia. Tekniku portugez do ë provojë të polakët në Europianin e vitit...

Futboll

El Mundo Deportivo ka zbuluar një prapaskenë interesante që ka lidhje me Cristiano Ronaldon dhe Leo Messin. Sulmuesi portugez ishte ende pjesë e Real...