Premier League

Kampionati anglez ul siparin, Manchester City nuk gabon në finalen e titullit

Manchester City ia doli të mbrojë titullin kampion në Premier League, pasi mori një fitore 1-4 në javën e fundit të kampionatit, që u luajt në transfertë ndaj Brightonit dhe mbylli sezonin në krye të tabelës së renditjes, me plot 98 pikë.

Gara për titullin kampion këtë sezon ka qenë e jashtëzakonshme, me Manchester Cityn dhe Liverpoolin, që kanë ndërruar me dhjetëra herë vendet në krye të tabelës së renditjes, por në fund triumfatorët ishin “qytetarët”, ndërsa “The reds” duhet të presin sezonin e ri, për të provuar përsëri.

Në javën e fundit, Manchester Cityt i mjaftonte fitorja, për të nisur festën, por gjerat nuk nisën aspak mirë, pasi Brighton kaloi në avantazh në minutën e 27’, pas golit të Murray.

Megjithatë reagimi i të besuarve të Guardiolës ishte i menjëhershëm, pasi në minutën e 28’ Aguero dhe në të 38-ën Laporte, sollën avantazhin. Në pjesën e dytë, ishin Mahrez dhe Gundogan që shënuan dy gola të tjerë për Manchester Cityn, duke vulosur suksesin, ndërsa fitorja e Liverpoolit, 2-0 ndaj Wolvesit shërbeu vetëm për ta bërë më interesante këtë garë.

Titulli kampion ishte i vetmi verdikt që kishte mbetur pa u dhënë në javën e fundit të Premier Leagues, pasi zona Champions ishte përcaktuar më herët, ku përveç Cityt dhe Liverpoolit, do të marrin pjesë edhe Chelsea e Tottenham, që e mbyllën sezonin në vendin e tretë dhe të katërt.

Në Europa League do të shkojnë Arsenali, që e mbylli sezonin i pesti dhe Manchester United, që nuk shkoi më shumë se vendi i gjashtë. Sa i përket zonës së rënies, një kategori më poshtë do të shkojnë Cardiffi, Fulhami dhe Huddersfieldi.

Më poshtë tabela e rezultateve të javës së 38 dhe të fundit të Premier Leagues:
Brighton – Manchester City 1-4
Burnley – Arsenal 1-2
Crystal Palace – Bournemouth 5-3
Fulham – Newcastle 0-4
Leicester – Chelsea 0-0
Liverpool – Wolves 2-0
Manchester United – Cardiff 0-2
Southampton – Huddersfield 1-1
Tottenham – Everton 2-2
Watford – West Ham 1-4

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency