Kategoria Superiore

Kampionati i fantazistëve, sa shumë numra 10 për notën 10

Prej disa sezonesh kampionatit shqiptar i kishin munguar fantazistët, futbollistët e denjë për fanellën me nurmin 10, ata që me lojën e tyre në mesfushë i japin bukuri lojës. Por ndryshe nga edicionet e mëparshme ky aktual po evidenton rëndësisnë e mesfushorëve që konsiderohen si truri i skuadrës. Sabien Lilaj prej vitesh ka qënë tepër i rëndësishëm në lojën e Skënderbeut dhe pavarësisht se nuk është një numër 10 tipik mbetet katalizatori i aksioneve sulmuese. Madje tek numri 88 i korçarëve është i miksuar më së miri roli i një shkatërruesi me atë të një fantazisti. Tek Flamurtari pritej shpërthimi i brazilianit Juffo, por dëmtimet dhe spostimi në krah kanë zbehur disi paraqitjet e tij. Tek Kukësi Donjet Shkodra është kthyer në një futbollist të rëndësishëm për skuadrën, fantazisti i duhur që përveç aftësisë për të shpërndarë lojën zotëron dhe një goditje preçize me të djathtën. Numrin 10 tek Laçi e mban një futbollist i talentuar si Myrto Uzuni por pozicionin në fushë për atë numër e ka braziliani Eskuerda. Çdo aksion i kurbinasve kalon nga këmbët e 28-vjeçarit që mbetet një nga lojtarët me këmbë të artë në Superiore. Të gjithë flasin për Bregun dhe Abazajn tek Luftëtari, por po kaq i rëndësishëm në manovrën sulmuese të bluzinjve është Eduart Rroca. Numri 10 i gjirokastritëve është mbi supet e duhura, pasi 24-vjeçari është një nga më të mirët në rolin e tij në futbollin shqiptar. Surpriza e këtij pozicioni mund të konsiderohet rikthimi në formën optimale i Erjon Vucajt. Mesfushori i Vllaznisë i ka dhënë tjetër dimension lojës së kuqebluve, duke lënë pas periudhën e errët të aktivizimit tek Flamurtari dhe Tirana. 27-vjeçari është tashmë padiskutim një nga lojtarët më të bukur për tu parë në fushë, teksa ka rifilluar të vallëzojë në fushën e blertë me magjitë e tij me topin në këmbë. Partizani, Kamza, Teuta dhe Lushnja ende nuk kanë gjetur fantazistin e tyre duke i besuar më së shumti forcës dhe lojës në krahë.

 

 

 

 

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency