Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Kampionët e Turqisë në krizë ekonomike, “yje” si Bartra e Bardhi drejt largimit

Karriera e spanjollit Marc Bartra në Turqi mund të përfundojë së shpejti. Ish-lojtari i Betisit dhe Barcelonës iu bashkua Trabzonsporit verën e kaluar, por situata delikate sociale dhe financiare e skuadrës i detyron drejtuesit të heqin dorë nga shërbimet e mbrojtësit.

Skuadra kampione e Superligës turke grumbullon një borxh afër 14 milionë euro, që mund ta detyrojë të ndahet nga lojtarët më cilësorë si: Bartra, Enis Bardhi apo Jusuf Yazici.

Lexo edhe:

Kriza e Trabzonsporit prek të gjitha fushat e klubit. Presidenti Ahmet Agaoglu, në detyrë që nga viti 2018, dha dorëheqjen më 3 mars për shkak të situatës së rëndë që po kalon ekipi.

Dinamika e keqe sportive (janë në vendin e pestë, 19 pikë prapa Galatasaray-t) nxiti edhe largimin e trajnerit që i bëri kampionë: Abdullah Avci.

Ideja e Bartrasë është që të largohet në verë për t’u rikthyer në një nga ligat e mëdha. Ish-i i Barcelonës, Borussias së Dortmundit dhe Betisit është gjithsesi një nga futbollistët më të shquar të Trabzonsporit.

“Bartra është nënshkrimi më i mirë që Trabzonspori ka bërë këtë sezon. Për mendimin tim, është një nga 10 mbrojtësit më të mirë në Ligën Turke,” tha Umut Eken, një gazetar i “Fanatik”.

“Transfermarkt”, faqja e specializuar në tregun e lojtarëve, e zgjodhi spanjollin si “nënshkrimin më të mirë të sezonit”.

Bartra, deri më sot, ka luajtur 32 ndeshje me Trabzonsporin dhe ka shënuar tre gola. Ai është zgjedhur dy herë në formacionin më të mirë të Superligës turke.

Lajme të tjera

Itali

Romelu Lukaku nuk është një nga lojtarët e konfirmuar për organikën e sezonit të ardhshëm tek Inter. Sulmuesi belg do të rikthehet në Londër...

Kombëtare

Shqipëria e minifutbollit shkruan historinë në Essen të Gjermanisë, duke e kaluar për herë të parë fazën e grupeve. Kuqezinjtë e trajnerit Irtan Sejko...

Sport

Suedia është bërë vendi i parë në botë që ka regjistruar zyrtarisht seksin si sport. “Si çdo sport tjetër, arritja e rezultateve të dëshiruara...

Merkato

Raphaël Guerreiro e mbylli mes lotësh aventurën 7-vjeçare me Borussia Dortmund. Anësori i majtë portugez, shpresonte të largohej me titull dhe festë, por dëshira...