Connect with us

Hi, what are you looking for?

Katar 2022

Katar 2022, nëntë federatat kryesore europane “presion” FIFA-s për Botërorin

Nëntë federata kryesore evropiane të futbollit i paraqitën një letër FIFA-s të dielën e kaluar për t’iu përgjigjur fjalëve të Infantinos, i cili pak ditë më parë u kërkoi të gjithëve “të fokusohen te futbolli” në vend që “të japin mësime morale për pjesën tjetër të botës”.

Siç raporton gazeta zvicerane “Le Temps”, federatat në fjalë janë të Gjermanisë, Anglisë, Belgjikës, Danimarkës, Holandës, Uellsit, Portugalisë si dhe Norvegjisë dhe Suedisë, megjithëse këto të fundit nuk janë kualifikuar në Kupën e Botës.

Në këtë letër ata thonë se duan të “mbrojnë të drejtat e njeriut, të mbështesin punëtorët migrantë” dhe duan të bëjnë presion mbi organin që drejton futbollin botëror për të respektuar premtimet e tij.

Lajme të tjera

Champions League

Manchester City dështoi te penalltitë përballë Realit të Madridit, duke i thënë lamtumirë Champions League. Rrugëtimi i kampionëve në fuqi u mbyll në çerekfinale,...

Eredivisie

Lajm i keq për tifozët e Vitesses, skuadër e Eredivisies. Përmes një njoftimi zyrtar për shtyp, KNVB (d.m.th. Federata Holandeze e Futbollit) njoftoi se...

Featured

Aksionet e familjes Halili te Tirana dalin në shitje. Zyra e Përmbarimit privat Albase ka shpallur daljen në ankand të 66% të aksioneve të...

Serie A

Mesfushori i Interit, Hakan Calhanoglu ka dhënë një intervistë për faqen humoristike sportive “Gli Autogol”, ku ka rrëfyer dhe aspekte të tjera të shokëve...