Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Katari largon trajnerin e njohur portugez, ja kush e zëvendëson

Iran's head coach Carlos Queiroz gives instructions to his players during the World Cup group B soccer match between England and Iran at the Khalifa International Stadium in Doha, Qatar, Monday, Nov. 21, 2022. (AP Photo/Frank Augstein)

Carlos Queiroz nuk është më trajner i përfaqësueses së Katarit. Federata e Katarit ka falënderuar trajnerin portugez, duke i uruar suksese në të ardhmen.

“Faleminderit trajnerit Carlos Queiroz për kohën që drejtoi ekipin tonë. I urojmë suksese në karrierën e tij”, lexohet në deklaratë.

Carlos Queiroz, i cili qëndroi më pak se një vit në këtë rol, e drejtoi ekipin e Katarit në 12 ndeshje, nga të cilat fitoi katër, duke përfshirë dy të fundit, kundër Afganistanit dhe Indisë (eliminatore të Botërorit).

Pika kulmore është triumfi ndaj Meksikës, në Kupën e Artë, kompeticion në të cilin Katari u eliminua nga Panamaja, në çerekfinale. Ai gjithashtu fitoi ndeshjen e tij debutuese kundër Xhamajkës.

Lexo edhe:

Përveçse Katarin, trajneri 70-vjeçar ka drejtuar Portugalinë, Emiratet e Bashkuara Arabe, Afrikën e Jugut, Iranin, Kolumbinë dhe Egjiptin.

Në rang klubesh, ka qenë trajner i Sportingut, MetroStars (SHBA), Nagoya Grampus Eight (Japoni) dhe Realit të Madridit, pa harruar përvojën si krahu i djathtë i Alex Fergusonit të Manchester United.

Federata e Katarit ka njoftuar me anë të një shënimi zyrtar në rrjetet sociale se trajneri 61-vjeçar spanjoll, Tintín Márquez, do të jetë pasuesi i Carlos Queiroz.

 

Lajme të tjera

Champions League

Manchester City dështoi te penalltitë përballë Realit të Madridit, duke i thënë lamtumirë Champions League. Rrugëtimi i kampionëve në fuqi u mbyll në çerekfinale,...

Eredivisie

Lajm i keq për tifozët e Vitesses, skuadër e Eredivisies. Përmes një njoftimi zyrtar për shtyp, KNVB (d.m.th. Federata Holandeze e Futbollit) njoftoi se...

Featured

Aksionet e familjes Halili te Tirana dalin në shitje. Zyra e Përmbarimit privat Albase ka shpallur daljen në ankand të 66% të aksioneve të...

Serie A

Mesfushori i Interit, Hakan Calhanoglu ka dhënë një intervistë për faqen humoristike sportive “Gli Autogol”, ku ka rrëfyer dhe aspekte të tjera të shokëve...