Connect with us

Hi, what are you looking for?

Katar 2022

“Kisha kohë që nuk shihja një lojtar si vetja, e gjeta më në fund te Maroku”

Maroku dhuroi emocione të mëdha në Botërorin e Katarit. Skuadra afrikane e mbylli në vend të katërt aventurën e paharrueshme në Kupën e Botës, duke vendosur një rekord në historinë e saj dhe atë të futbollit afrikan.

Një nga pikat më të forta të “Luanëve të Atlasit” ishte Sofyan Amrabat. Mesfushori shkatërrues i Fiorentinës shkëlqeu me Marokun dhe e ardhmja e tij pritet të jetë larg Firences.

26-vjeçari dha gjithçka, luftoi në çdo cep të fushës dhe ndihmoi shokët e skuadrës të mbërrinin në fazën gjysmëfinale. Amrabat ka impresionuar edhe një emër si Gennaro Gattuso, i cili ndante të njëjtin rol në fushë gjatë periudhës që ishte futbollist.

Kisha kohë që nuk shihja një lojtar të ngjashëm me mua, por e pashë më në fund në Botëror: Amrabat. Ai më emocionoi shumë, dukej sikur unë kur kam qenë 27 vjeç… “, u shpreh për AS trajneri i Valencias.

Nuk mungon një falënderim për gruan e tij: “Dua ta falënderoj shumë, nuk arrij ta kuptoj si vazhdon të jetë përkrah meje, por më duhet të ndryshoj disi. Nuk mund të shpenzoj 18-19 orë duke menduar vetëm për futboll”.

Lajme të tjera

Bundesliga

Thomas Tuchel mori drejtimin e Bayern Munich të premten, pas shkarkimit të trajnerit Julian Nagelsmann. Më pak se 24 orë nga zyrtarizimi i tij...

Kombëtare

Mjaft i dëshpëruar u shfaq trajneri Sylvinho në intervistën për SuperSport, pas humbjes minimale në Poloni. Trajneri brazilian nuk i kurseu komplimentet për atë...

Premier League

Tottenham shkarkon Conten. Lajmi ishte në ajër prej ditësh por mbrëmjen e të dielës ka ardhur edhe zyrtarizimi i prishjes së bashkëpunimit mes palëve....

Euro 2024

Shqipëria e nis me humbje edicionin e ri të kualifikueseve të Euro 2024, duke u mundur minimalisht 1-0 në Varshavë. Një gol i shënuan...