Premier League

Klopp: Minamino u karikua me këngë, dëmtimi i Chamberlain na prishi festën

Liverpool arriti një fitore të pastër ndaj Brentford ditën e djeshme. Djemtë e Jurgen Klopp triumfuan 3-0 në “Anfield”, duke u rikthyer te fitorja në Premier League pas tre javësh dhe duke parakaluar Chelsea në vendin e dytë.

Distanca me Manchester City kryesues është 11 pikë, por Liverpool ka luajtur një ndeshje më pak se kampionët në fuqi. Fabinho hapi serinë e golave, ndërsa Alex Oxlade-Chamberlain dyfishoi duke gjetur golin e parë sezonal në Premier League.

28-vjeçari pësoi një dëmtim pak minuta pas golit dhe u detyrua të largohej nga fusha. “Ishte e vetmja njollë e kësaj ndeshje të bukur. Ai ndjeu probleme në kavilje, shpresoj të mos jetë një dëmtim serioz”, deklaroi Jurgen Klopp.

Më pas një koment për Takumi Minamino, autorin e golit të tretë. Një gol i veçantë për japonezin në ditën e 27-vjetorit të tij. “Taki u karikua nga urimet dhe këngët që i kënduan përpara ndeshjes në dhomat e zhveshjes.

Jam i lumtur që shënoi, ai po kalon një formë të shkëlqyer”, deklaroi trajneri i Liverpool. Ndeshja e radhës do të luhet të enjten e 20 janarit kundër Arsenalit në Londër, takimi i kthimit gjysmëfinal në Kupën e Ligës.

Tekniku gjerman komenton këtë duel tepër të rëndësishëm. “Kjo fitore është e mirë për vetëbesimin në lidhje me duelin me Arsenalin. Sigurisht që duhet të bëjmë më mirë se sa në ndeshjen e parë”.

Të Fundit

Premier League 2021/2022

PWDLGFGADifPts
1Manchester City
38
29
6
3
99
26
+73
93
2Liverpool
38
28
8
2
94
26
+68
92
3Chelsea
38
21
11
6
76
33
+43
74
4Tottenham Hotspur
38
22
5
11
69
40
+29
71
5Arsenal
38
22
3
13
61
48
+13
69
6Manchester United
38
16
10
12
57
57
0
58
7West Ham United
38
16
8
14
60
51
+9
56
8Leicester City
38
14
10
14
62
59
+3
52
9Brighton & Hove Albion
38
12
15
11
42
44
-2
51
10Wolverhampton Wanderers
38
15
6
17
38
43
-5
51
11Newcastle United
38
13
10
15
44
62
-18
49
12Crystal Palace
38
11
15
12
50
46
+4
48
13Brentford
38
13
7
18
48
56
-8
46
14Aston Villa
38
13
6
19
52
54
-2
45
15Southampton
38
9
13
16
43
67
-24
40
16Everton
38
11
6
21
43
66
-23
39
17Leeds United
38
9
11
18
42
79
-37
38
18Burnley
38
7
14
17
34
53
-19
35
19Watford
38
6
5
27
34
77
-43
23
20Norwich City
38
5
7
26
23
84
-61
22


To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency