Connect with us

Hi, what are you looking for?

Euro 2024

“Kosova është e pavarur”, Aliti: Për rezultatin pyesni arbitrin, nuk duhej të ishim kthyer në fushë

Ndeshja mes Rumanisë dhe Kosovës e luajtur për kualifikueset e Euro 2024 dhe që përfundoi me shifrat 2-0 për vendasit, u ndërpre për më shumë se 50 minuta në pjesën e parë. Arsyeja ishin tifozët rumunë që shpalosën një banderolë në të cilën shkruhej se Kosova ishte Serbi. Në lidhje me këtë ngjarje, reagoi edhe ish-mbrojtësi i Skënderbeut, Fidan Aliti. Mbrojtësi që aktualisht është pjesë e Alanyaspor në Turqi theksoi në një intervistë për zvicerianen “Blick.ch” se Kosova është një vend i lirë.

-Aliti, fillimisht barazimi 2-2 ndaj Zvicrës në Prishtinë, pastaj humbja 2-0 me skandalin në Rumani. Sa emocionues ishte ky takim mes Kosovës dhe Zvicrës?

“Ndeshja ndaj Zvicrës ishte shumë emocionuese. Përgjigja më e mirë ndaj ngjarjeve të patolerushme në Rumani do të kishte qenë që ne të fitonim. Fatkeqësisht nuk ia dolëm”.

-Loja u ndërpre për gati një orë sepse ju dhe kolegët tuaj u ofenduat nga tribuna dhe në sektorin e tifozëve rumun u ngrit një pankartë që thoshte “Kosova është Serbi”… Diçka e tillë nuk shkon…

“Këto janë deklarata politike që nuk kanë vend në futboll. Racizëm i hapur. Kosova është shtet i pavarur”.

Lexoni edhe:

-A mund të kishit qëndruar në dhomat e zhveshjes dhe ta braktisnit ndeshjen?

“Nëse e shohim tani në të ftohtë, ky do të ishte vendimi i duhur. Vetëm atëherë do të kishim bërë një deklaratë të vërtetë. Në fund loja përfundoi normalisht dhe askush nuk u penalizua”.

-Çfarë po diskutonit në dhomat e zhveshjes gjatë ndërprerjes?

“Fillimisht zhvilluam një diskutim taktik. Deri atëherë ishim më mirë se Rumania dhe e kishim lojën nën kontroll. Më pas një delegacion i UEFA-s hyri në dhomën e zhveshjes dhe patëm një diskutim të gjatë”.

-Ndeshja vazhdoi dhe Kosova nuk luajti siç e nisi. Pse?

“Ju ftoj të pyesni gjyqtarin për këtë. Kjo ishte fatkeqësi! Pas rifillimit, ai vazhdimisht fishkëlleu gjithçka kundër nesh. Kartoni i kuq ishte qesharak dhe u shpik një penallti për Rumaninë. Ky nuk është një justifikim, mund ta shikoni lojën përsëri, mos ngurroni”.

 

-Edhe himni juaj u vërshëllye. Sa dhemb kjo?

“Ne i prisnim dhe si profesionistë duhet të jemi në gjendje t’i përballojmë ato. Por njerëzit vazhduan të bërtisnin “Kosova është Serbi” dhe askush nuk u përgjigj. Vetëm me pankartën u duk se ishte kaluar përfundimisht kufiri”.

-Kjo armiqësi erdhi vetëm tre ditë pas “miqësore” kundër Zvicrës në Prishtinë…

“Për ne lojtarët, ndeshja me Zvicrën nuk ishte miqësore. Ne donim të fitonim, kishte shumë në lojë. Më beso; në një duel harron se kush është shoku yt. Por, për të gjithë njerëzit në Prishtinë loja ishte padyshim një festë e madhe. Fakti që shënuam për 2-2 në fund ishte e merituar”.

-Gjashtë ndeshje, katër pikë. E keni humbur tashmë pjesëmarrjen në Kampionatin Evropian?

“Këto pikë mund të mos mjaftojnë më. Por, kampionatin evropian nuk e humbëm kundër Zvicrës dhe Rumanisë, por më parë me barazimin ndaj Andorrës dhe humbjen ndaj Bjellorusisë”.

Lajme të tjera

Futboll

Futbolli shqiptar sot është në zi. Është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare legjenda e futbollit tiranas, Osman Mema, një nga përfaqësuesit më të...

Premier League

Nga Aston Villa te Aston Villa. Armando Broja rikthehet në fushë pas plot 287 ditësh, teksa trajneri Pochettino i besoi pak më shumë se...

Itali

Victor Osimhen mund të largohet nga Napoli që në janar. Kështu pretendojnë mediat italiane, duke trumbetuar se skandali në lidhje me sulmuesin është temë...

Futboll

Federata Shqiptare e Futbollit ka arritur një tjetër sukses historik, duke sjellë për herë të parë në Shqipëri finalet e një turneu madhor ndërkombëtar...