Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Kosova mposhtet dhe mbyll edicionin pa pikë në ‘shtëpi’

Përfaqësuesja e Kosovës në futboll vuajti një tjetër humbje në eliminatoret e Botërorit ‘Rusi 2018’, këtë herë ndaj Ukrainës me shifrat 0-2.

Në ndeshjen e parafundit eliminatore dhe në fushatën e parë që merr pjesë, në një turne madhor, skuadra e trajnerit Albert Bunjaku nuk i shpëtoi vendit të fundit, pasi pavarësisht rezistencës u ndëshkua nga një autogol dhe një gol i sulmuesit të Dortmund, Jarmolenko.

Sfida në stadiumin e Shkodrës nisi me një befasi në kampin kosovar, pasi Donis Avdiaj braktisi skuadrën në shenjë revolte ndaj trajnerit, që nuk e aktivizoi si titullar.

Ndërkohë, në një terren disi të rënduar nga reshjet e shiut, Kosova rezistoi ndaj sulmeve të Jarmolenkos dhe Konopliankas, por e pësoi nga një autogol. Në një krosim në zonë nga e majta e sulmit, Paqarada dërgoi sferën aksidentalisht në rrjetën e tij.

2 minuta nga fundi, Jarmolenko shënoi dhe golin që uli siparin e një 90 minutëshi për tu harruar për Kosovën. Me këtë humbje ekipi i trajnerit Bunjaku mbetet i fundit me vetëm 1 pikë. Sfida e fundit e Kosovës në eliminatore është ajo e 9 tetor në Reikjavik ndaj Islandës.

Lajme të tjera

Kategoria Superiore

Big Brother Mania edhe në mbrëmjen gala “Më të mirët 2022”, që organizohet nga FSHF dhe Digitalb, dhe që po transmetohet në SportNews, teksa...

Segunda Division

Myrto Uzuni rikthehet vrullshëm. Pas dy ndeshjes mungesë për shkak dëmtimi, sulmuesi i Kombëtares Shqiptare është rikthyer titullar në sfidën Granada-Andorra dhe ka shënuar...

Kategoria Superiore

Supersport lajmëroi një javë më parë se Partizani e ka gjetur pasuesin e Xhuljano Skukës. Të kuqtë kishin shënjestruar sulmuesin e Trepca 89′, Christian...

Kategoria Superiore

Në prononcimin për SportNews përpara fillimit të mbrëmjes gala “Më të mirët 2022” që organizohet nga FSHF dhe Digitalb, foli edhe Refik Halili, presidenti...