Connect with us

Hi, what are you looking for?

Katar 2022

Kosova në flamurin e tyre, FIFA gjobit serbët, ndëshkohen edhe kroatët

Switzerland's and Serbia's players, in red, argue during the World Cup group G soccer match between Serbia and Switzerland, at the Stadium 974 in Doha, Qatar, Friday, Dec. 2, 2022. (AP Photo/Luca Bruno)

Serbia është gjobitur me 20 000 franga zvicerane (21,290.19 dollarë) për shkak të flamurit, që tregonte Kosovën si pjesë të Serbisë, të varur në dhomën e zhveshjes në përballjen me Brazilin, në Kupën e Botës, më 24 nëntor.

Imazhi i flamurit me mesazhin “nuk dorëzohemi”, në serbisht, u bë virale në rrjetet sociale, kur u shpërnda nga Hajrulla Çeku, ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit i Kosovës.

FIFA gjithashtu gjobiti Federatën Kroate të Futbollit me 50 000 franga zvicerane (53,208,47 dollarë) pasi fansat kroatë transmetuan mesazhe që nuk ishin të përshtatshme për ngjarjet sportive, në ndeshjen kundër Kanadasë, më 27 nëntor.

Arabia Saudite mori dy gjoba prej 15 000 frangash zvicerane, respektivisht, për sjellje të pahijshme pasi mori gjithsej gjashtë kartonë të verdhë në ndeshjet kundër Argjentinës dhe Meksikës më 22 dhe 30 nëntor.

 

Lajme të tjera

Katar 2022

Lionel Messi rikthehet të flasë për triumfin e Argjentinës së tij në Botërorin Katar 2022. Në një intervistë të gjatë kapiteni i kombëtares albiceleste...

Kategoria Superiore

Vesel Limaj u largua nga Tirana drejt Rumanisë, duke ndërprerë me konsensus marrëdhënien me kampionët e Shqipërisë. Për SuperSport, futbollisti nga Malisheva i lindur...

Featured

Gjatë periudhës së merkatos, janë të shumta mundësitë që një lojtar të ndryshojë klub dhe fanellë. Mirëpo, edhe pse shumë të rrallë, ka nga...

Futboll

Portieri i Yeni Malatyaspor, Ahmet Eyup Turkaslan raportohet mes viktimave që humbën jetët nga tërmeti vdekjeprurës në Turqi. Lajmin tragjik e zyrtarizoi trajneri Yalmaz...