Connect with us

Hi, what are you looking for?

Angli

Kritikoi qeverinë britanike për politikën e migracionit, BBC pezullon Gery Linekerin

Televizioni publik britanik, BBC, ka vendosur të pezullojë ish-futbollistin e përfaqësueses angleze, Gary Lineker, pas një postimi të tij, më 7 mars, ku kritikonte  gjuhën me të cilën qeveria e Mbretërisë së Bashkuar për politikën e re të migracionit.

“Ne jemi përtej tmerrit. Ne tashmë pranojmë më pak emigrantë në krahasim me vendet e tjera të mëdha në Evropë. Kjo politikë është  mizore, drejtuar ndaj shtresave më vulnerabël, jo aq e ndryshme nga ajo që ka përdorur Gjermania në vitet 1930. Dhe atëherë a jam unë ai që i kam tejkaluar kufijtë?”

Lexo edhe:

Një krahasim i konsideruar qartësisht i tepruar nga BBC, që bëri thirrje për të gjetur një “pozicion të dakorduar dhe të qartë për përdorimin e mediave sociale”, për të justifikuar vendimin e pezullimit.

Çështja ka ngritur shumë polemika në Mbretërinë e Bashkuar, mes mbështetësve të Linekerit dhe të tjerëve që besojnë se ish-sulmuesi e ka tepruar.

Megjithatë, transmetuesi britanik ka nënvizuar:

“Ne kurrë nuk kemi thënë që Gary nuk duhet të japë mendime, ose se ai nuk mund të ketë një këndvështrim për çështjet që i ka në zemër, por kemi thënë që ai duhet të distancohet nga çështjet politike partiake apo polemikat politike”.

Me Lineker janë solidarizuar dy ish-kolegë të tjerë në BBC: Ian Wright dhe Alan Shearer. Ata kanë vendosur të mos marrin pjesë në programin televiziv.

Edhe Jurgen Klopp ka ndër mend të mos paraqitet në intervistën për televizionin britanik në mbështetje të  Linekerit.

Lajme të tjera

Legjionarët

Mirlind Daku është kthyer në një nga lojtarët më të rëndësishëm të Rubin Kazan. Sulmuesi kuqezi u transferua gjatë verës tek skuadra ruse ku...

Spanjë

Xavi Hernandez do të largohet nga Barcelona në përfundim të këtij sezoni dhe tashmë presidenti Laporta është duke menduar për zëvendësuesin e trajnerit. Sipas...

Angli

Trajneri i Brighton, Roberto De Zerbi flet për të ardhmen e tij, e cila është një nga temat më të nxehta të ditëve të...

La Liga

Valencia ndal Realin e Madridit në “Mestalla” në një barazim 2-2, ku protagonisti kryesor i ndeshjes bëhet gjyqtari Gil Manzano. Po luhej minuta e...