Kategoria Superiore

Kukësi i shkakton humbjen e parë Tiranës dhe e arrin në krye të renditjes

Kryendeshja e javës së pestë të Kategorisë Superiore, mes Kukësit dhe Tiranës, e zhvilluar në “Elbasan Arena”, shkoi për verilindorët, që arritën të imponohen me rezultatin 2-1, duke shënuar nga një gol për çdo pjesë.

Të dy trajnerët kishin kryer ndryshime në formacionin e titullarëve, ndërsa sfida në Elbasan ishte me një ritëm mjaft të lartë dhe shumë e luftuar nga futbollistët e të dy skuadrave, që shihen si favorite për titullin kampion.

Sfida u zhbllokua në minutën e 17’, kur Kristal Abazaj bëri mjaft mirë në krahun e majtë të sulmit dhe kaloi pengesën Vangjeli, ndërsa më pas gjuajti saktë dhe dërgoi topin në rrjetën e portës së gardianit Edvan Bakaj.

Tirana tentoi të reagojë, por mbrojtja e Kukësit dhe portieri Xhika ishin gjithmonë në lartësinë e detyrës, ndërsa vetë verilindorët i shkuan pranë disa herë golit të dytë, por 45 minutat e para nuk pati më ndryshim rezultati.

Në minutat e para të pjesës së dytë Kukësi shënoi edhe golin e dytë, pas një aksioni të Gavazajt, që u fut në zonë dhe shërbeu mjaft bukur për sulmuesin kryesor Shkurtaj, i cili me kokë, nga fare pranë portës, nuk mund të gabonte dhe shtyu sferën në rrjetë.

Ky gol bëri që trajneri Mema të ndërhyjë dhe të shkundë skuadrën, duke kryer edhe zëvendësime për të freskuar ekipin, por bardheblutë vuanin të krijonin rrezikshmëri në sulm dhe Kukësi vazhdonte të tentonte zbritjet e shpejta në kundërsulm.

Ishte minuta e 82-të, kur Cobinnah u shërbye saktë në zonë dhe nga fare pranë portës, arriti të shtyjë topin në rrjetë, duke rihapur takimin dhe duke bërë mjaft emocionuese minutat e mbetura të takimit.

Loja zhvillohet në gjysmëfushën e Kukësit deri në fund, me Tiranën që kërkonte me çdo kusht golin e barazimit, ndërsa nuk mungojnë mundësitë e tensioni, por vërshëllima finale e arbitrit Eldorian Hamiti lë në fuqi rezultatin 2-1 për Kukësin.

Verilindorët i shkaktojnë kështu Tiranës humbjen e parë në kampionat dhe me 3-pikëshin e marrë u bashkohen bardhebluve në krye të tabelës së renditjes, me 10 pikë të grumbulluara pas 5 javëve.