Kategoria Superiore

Kundërsulmi i Ramës: Me mua bojkoti s’funksionon, s’kemi detyrime ndaj profesionistëve

Kryemistri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar në lidhje me propozimet e Ligës Profesioniste të Futbollit për Ligjin e Sportit. Kreu i Ekzekutivit është shprehur kategorik në disa pika, duke shpotitur madje iniciatorët e bojkotit.

“Ne kemi bërë një ligj për sportin. Kemi bërë iniciativa për futbollin që nuk i ka bërë askush më parë. Jemi dakord që për një periudhë starti pa taksa, për të formalizuar pagat. Ata nuk paguhen me minimum jetik, si pastruese. Këta deklarojnë aq, por marrin mijëra euro. Nuk mund t’u themi jo, që 10 vite nuk ka taksa. Edhe Messi e Ronaldo përfundojnë në prokurori për taksa.

TVSH e kaluam 6 për qind për investimet në sport. Patjetër që jemi gati të bëjmë atë që duhet edhe për moshat. Historia e këtij futbolli me pronarë që duan të shkarkojnë nëpër klube paratë që i detyrohen shtetit si pronarë të aktiviteteve të tjera, nuk kalon. As historia me biznesmenëve të pasur që kanë veshur fanellën e futbollit dhe kujtojnë se luajnë topash me qeverinë, nuk kalon.

Edhe mbështetjet e bashkive direkt për klubet profesioniste të mos vazhdojnë më, por të kaloje te fëmijët. Te profesionistët gjërat janë të ndara. Këto historitë me modele të mos na i tregojnë, se i tregojnë keq. E dimë si janë bërë në vendet e tjera. Mblidhni sa vite ka shtet dhe nuk është bërë për futbollin sa është bërë këto vite. Ne bëjmë për futbollin, por ka limit.

Habitem si nuk e kanë mësuar që gjuha e forcës, e bojkotit dhe shantazhit me mua nuk funksionon. Nuk e kuptoj pse bëjnë bojkot, mbase janë më rehat dhe u japin lojtarëve një minimum real dhe nuk kanë shpenzimet të tjera. Nuk funksionon kjo. Le të bojkotojnë, janë të pavarur nga qeveria. Me qeverinë vetëm duhet të bashkëpunojnë. Qeveria nuk ka detyrime ndaj sportit profesionist, por për moshat.

Ata nuk janë pjesë e një industria fitimprurëse. Nëse e mbajnë futbollin me ngastra, ku hidhet top e pritet top e nga ana tjetër fshihen lek, këtë mund të bëjnë. Janë të pavarur. Me ne nuk e bëjnë dot. Unë nuk shoh arsye se pse ata të kenë 10 vite pa taksa.  Çfarë bëjnë ata më shumë. Ka gjasa që disa nga ju vrapojnë më shumë se ata, edhe nga pikëpamja e vrapit”.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency