Connect with us

Hi, what are you looking for?

Kombëtare

Kupa e Amerikës/ Lista e Brazilit, Dorival lë jashtë “yjet” e United dhe Arsenalit

Publikohet lista e kombëtares së Brazilit për Kupën e Amerikës, që do të organizohet në SHBA, në periudhën 20 qershor-14 korrik.

Trajneri Dorival Junior ka dërguar 23 ftesa. Richarlison mungon për shkak dëmtimi, ndërkohë që pjesë e listës nuk janë emra si Casemiro (Manchester Utd), Gabriel Jesus (Arsenal) apo Bremer (Juventus).

Brazili është pjesë e grupit D, bashkë me Costa Rikën, Paraguain dhe Kolumbinë. Rivalë të cilët i sfidon në datat 25 dhe 29 qershor, dhe 3 korrik.

Si teste janë programuar miqësoret me Meksikën (9) dhe SHBA (13).

Lexo edhe:

Argjentina dhe Uruguai janë skuadrat rekordmene të këtij kompeticioni me nga 15 suksese. Brazili ndjek me 9 trofe.

Të fundit e fitoi në vitin 2019, në turneun e zhvilluar në shtëpi. Brazili mposhti 3-1 Perunë në finalen e Maracanës (Everton, Gabriel Jesus, Richarlison).

LISTA E BRAZILIT

Portierë: Alisson Becker (Liverpool), Ederson (Manchester City) Bento (Athletico-PR)

Mbrojtës: Danilo (Juventus), Yan Couto (Girona), Guilherme Arana (Atletico-MG), Wendell (FC Porto), Beraldo (Paris Saint-Germain), Marquinhos (Paris Saint-Germain), Gabriel Magalhaes (Arsenal), Militao (Real Madrid)

Mesfushorë: Andreas Pereira (Fulham), Bruno Guimaraes (Newcastle), Douglas Luiz (Aston Villa), Joao Gomes (Wolverhampton), Lucas Paqueta (West Ham)

Sulmues: Endrick (Palmeiras), Martinelli (Arsenal), Evanilson (Porto), Raphinha (Barcelona), Rodrygo (Real Madrid), Savinho (Girona), Vinicius Jr (Real Madrid)

Lajme të tjera

Lajme

Shqipëria është gati për të nisur aventurën e saj në Euro 2024. Kuqezinjtë zhvilluar seancën e fundit stërvitore para sfidës së parë me Italinë,...

Euro 2024

Kroacia do të jetë kundërshtari i radhës për Shqipërinë në Grupin B të Euro2024. Skuadra kuqezi vjen pas humbjes me Italinë, por pa humbur...

Euro 2024

“Besoj që performanca nuk ishte aq e mirë siç e kishim përgatitur. Ka gjëra që duhen përmirësuar, i kemi lejuar shumë hapësira Italisë e...

Euro 2024

Nedim Bajrami hyri në historinë e Kampionatit Evropian me golin e shënuar ndaj Italisë, në ndeshjen debutuese të Shqipërisë në eventin e futbollit që...