Connect with us

Hi, what are you looking for?

Katar 2022

“Kupa e Botës të zhvillohet vetëm në Afrikë”, legjenda e Arsenalit e tepron

Kupa e Botës po zhvillohet për herë të parë në dimër. Katar 2022 është futur në fazën e dueleve çerekfinale, ndërkohë që Arsene Wenger thekson se eventi më i rëndësishëm i lojës më të bukur me top nuk duhet zhvilluar më gjatë verës.

Nëse duam të demokratizojmë futbollin, Kupa e Botës do të duhet të organizohet në vendet afrikane, pasi atje është e pamundur të luhet në verë. Mund ta shohim këtë me edicionin në Katar, Botërori në dimër funksionon”, bëri të ditur ish-trajneri legjendar i Arsenalit.

Shefi i Zhvillimit Global të Futbollit në FIFA, ka një koment edhe në lidhje me idenë e zhvillimit të Kupës së Botës çdo dy vjet: “Nuk është një ide e keqe, por një zhvillim i tillë kërkon një rishikim të plotë të kalendarit të ndeshjeve kualifikuese.

Sot nuk po shkojmë drejt kësaj, por drejt cikleve katërvjeçare të alternuara me një Botëror, Botërorin e Femrave, që po bëhet gjithnjë e më i rëndësishëm, dhe Europianin”, u shpreh 73-vjeçari, i cili po punon si konsulent për beIN Sports France në Katar.

Lajme të tjera

Kategoria Superiore

Big Brother Mania edhe në mbrëmjen gala “Më të mirët 2022”, që organizohet nga FSHF dhe Digitalb, dhe që po transmetohet në SportNews, teksa...

Segunda Division

Myrto Uzuni rikthehet vrullshëm. Pas dy ndeshjes mungesë për shkak dëmtimi, sulmuesi i Kombëtares Shqiptare është rikthyer titullar në sfidën Granada-Andorra dhe ka shënuar...

Eliminatore

Pasi mbylli aventurën me Portugalinë, tashmë trajneri Fernando Santos është prezantuar te Polonia. Tekniku portugez do ë provojë të polakët në Europianin e vitit...

Futboll

El Mundo Deportivo ka zbuluar një prapaskenë interesante që ka lidhje me Cristiano Ronaldon dhe Leo Messin. Sulmuesi portugez ishte ende pjesë e Real...