Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Kupa e Shqipërisë starton në 6 Shtator

FSHF publikon kalendarin e ndeshjeve paraeleminatore të Kupës së Shqipërisë ku marrin pjesë 2 skuadra nga secili grup i Kategorisë së Dytë. Sipas kounikatës së publikuar në faqen e institucionit më të lartë të futbollit shqiptar, ndeshjet zhvillohen me eleminim me një takim direkt në fushën e skuadrës së renditur më mirë në kampionatin 2016-2017. Në këtë mënyrë, në grupin A, Egnatia pret në Rrogozhinë skuadrën e Vlorës, ndërsa në Patos, Naftëtari sfidon Orikun. Këto dy përballje do të zhvillohen në datën 6 Shtator. Përsa i përket fazës eliminatore, ajo do të zhvillohet në 4 ture dhe në të marrin pjesë ekipet e Kategorisë Superiore, të Parë dhe 2 ekipet e kualifikuara nga turi paraeleminator. Ndeshjet e para luhen në fushën e skuadrave me klasifikim më të dobët dhe në përgjithësi, skuadrat mretendente do të përballen me një short të lehtë. Një sfidë e luftuar mund të jetë ajo mes Lushjës dhe Apolonisë, ndërsa Tirana gjen Besën e Kavajës. Përballjet e tjera paraqiten grafikisht si më poshtë.
Grupi A                                                                            Grupi B

1.Kukesi                                                                           2.Partizani

3.Skenderbeu                                                                 4.Luftetari

5.Teuta                                                                            6.Laci

7.Vllaznia                                                                         8.Flamurtari

9.Tirana                                                                           10.Korabi

11.Kamza                                                                        12.Lushnje

13.Beslidhja                                                                    14.Bylis

15.Erzeni                                                                         16.Pogradeci

17.Burreli                                                                        18. Shkumbini

19.Shenkolli                                                                    20.Tomori

21.Iliria                                                                            22.Apolonia

23.Besa                                                                            24.Turbina

25.Kastrioti                                                                     26.Dinamo

27.Terbuni                                                                       28.Sopoti

29. Adriatik Mamuraras                                               30. Elbasani

31.A 1 (Egnatia  -Vora)                                                 32. B 1 (Naftetari -Oriku)

Turi i Parë   (1/16)

Data  13.09.2017                      27.09.2017

Grupi A                                                            Grupi B

Fit. çifti A1-Kukesi    (A1)                       Fit.çifti B1-Partizani                        (B1)

Adriatik Mamurras-Skenderbeu    (A2)          Elbasani-Luftetari                   (B2)

Terbuni-Teuta                                 (A3)         Sopoti-Laci                            (B3)

Kastrioti-Vllaznia                            (A4)        Dinamo-Flamurtari                  (B4)

Besa-Tirana                                    (A5)        Turbina-Korabi                         (B5)

Iliria-Kamza                                     (A6)        Apolonia-Lushnja                   (B6)

Shenkolli-Beslidhja                         (A7)        Tomori-Bylis                            (B7)

Burreli-Erzeni                                  (A8)        Shkumbini-Pogradeci              (B8)

Turi i Dytë (1/8)

Data 18.10.2017            01.11.2017

Ekipet e kualifikuara në fazën e dytë eliminatore, do të luajnë ndeshjet me sistem vajtje-ardhje sipas skemës së mëposhtme:

Grupi A                                                                            Grupi B

A8 – A1                (C1)                                                     B8 – B1                (T1)

A7 – A2                (C2)                                                     B7 – B2                (T2)

A6 – A3                (C3)                                                     B6 – B3                (T3)

A5 – A4                (C4)                                                     B5 – B4                (T4)

Turi i Tretë (1/4)

Data 31.01.2018       14.02.2018

Ekipet e kualifikuara në fazen e tretë eliminatore, do të luajnë ndeshjet me sistem vajtje-ardhje sipas skemës së mëposhtme:

Grupi A                                                                            Grupi B

C4 – C1                                                                            T4 – T1

C3 – C2                                                                            T3 – T2

Turi i katërt (1/2 Finale)

Data 04.04.2018               18.04.2018

Për përcaktimin e çifteve gjysmëfinaliste hidhet short i lirë ndërmjet 4 ekipeve të kualifikuara në këtë tur.

FINALJA

Data 24.05.2018

Lajme të tjera

Segunda Division

Myrto Uzuni rikthehet vrullshëm. Pas dy ndeshjes mungesë për shkak dëmtimi, sulmuesi i Kombëtares Shqiptare është rikthyer titullar në sfidën Granada-Andorra dhe ka shënuar...

Kategoria Superiore

Supersport lajmëroi një javë më parë se Partizani e ka gjetur pasuesin e Xhuljano Skukës. Të kuqtë kishin shënjestruar sulmuesin e Trepca 89′, Christian...

Futboll

Dani Alves ndodhet në qeli prej 20 janarit. Futbollist me më shumë trofe në historinë e futbollit, u dënua për përdhunimin e një vajze...

Futboll

Zero gola në dy paraqitjet e tij të para zyrtare, ku përfshihet edhe humbja në gjysmëfinalen e Superkupës Së Arabisë Saudite. Ndikimi i pranisë...