Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Kuqezinjtë stërviten, Sadiku ende jo

Armando Sadiku mbetet pikëpyetja më e madhe e Kombëtares shqiptare, përpara sfidës së 2 Shtatorit me Lihtenshtejnin në “Elbasan Arena”. Sulmuesi mungoi edhe në seancën stërvitore të pasdites së kësaj të enjteje, me stafin mjekësor që vazhdon të shfaqet i kujdesshëm, që 26-vjeçari ta marrë veten plotësisht nga problemet shëndetësore.

Sadiku është në garë me kohën, jo vetëm për tu përmirësuar, por mbi të gjitha për të treguar se është në formë optimale për të luajtur ndaj ekipit që mbyll reditjen në Grupin G kualifikues të Botërorit 2018. E premtja do të jetë dita vendimtare për kuqeziun, që në konferencën për shtyp ishte i qetë dhe si gjithmonë nuk i kurseu batutat, ndërsa shfaqi besim se do të rikuperohet në kohë.

Nga gjendja e bomberit, do të varet shumë përsa i takon edhe rreshtimit të Kombëtares në fushë. Përpara stërvitjes Panuçi foli me lojtarët dhe gjestet e tij ishin të qarta: trajneri u përqendrua te aspekti psikologjik dhe kërkoi përqendrim maksimal nga skuadra për ndeshjen ndaj një rivali modest, por që vlen shumë për Kombëtaren shqiptare. Stafi kuqezi u përqendrua në punën taktike, për të përcaktuar formacionin titullar.

Vëmendje të veçantë i është kushtuar fazës ofensive, pasi synohet që ndeshja ndaj Lihtenshtejnit të zhbllokohet sa më shpejt. Tre pikë për të konsoliduar vendin e tretë në grup, që do të shërbejnë si motivim ekstra për duelin e 5 Shtatorit ndaj Maqedonisë në Strumicë.

 

Lajme të tjera

Katar 2022

Lionel Messi rikthehet të flasë për triumfin e Argjentinës së tij në Botërorin Katar 2022. Në një intervistë të gjatë kapiteni i kombëtares albiceleste...

Kategoria Superiore

Vesel Limaj u largua nga Tirana drejt Rumanisë, duke ndërprerë me konsensus marrëdhënien me kampionët e Shqipërisë. Për SuperSport, futbollisti nga Malisheva i lindur...

Kategoria Superiore

Kastrioti ka kryer tri përforcime në ditën e fundit të merkatos. Klubi krutan ka siguruar shërbimet e Arturo Reginaldos, Moustapha Camara dhe Stuart Gjetës....

Kategoria Superiore

Pas dy vitesh në Turqi mes Superligës dhe Ligës së Parë ku u aktivizua me Menemenspor dhe Boluspor, Gentian Selmani rikthehet në Abissnet Superiore....