Connect with us

Hi, what are you looking for?

Itali

“Kur iku Conte lojtarët u çliruan”, ish-futbollisti i Juventus: U kap edhe me Buffon, ishim të “shtrydhur”

Juventus' coach Antonio Conte (L) hugs Juventus' forward Sebastian Giovinco during the Italian Serie A football match Juventus vs Chievo Verona at the Juventus Stadium in Turin on February 16, 2014. AFP PHOTO / MARCO BERTORELLO (Photo credit should read MARCO BERTORELLO/AFP/Getty Images)

Antonio Conte është nga ata trajnerë të cilët punon me “dorë të hekurt”. Disiplina është një nga rregullat kryesore për italianin teksa këtë metodë jo të gjithë lojtarët e preferojnë. Së fundmi, në lidhje me ashpërsinë e Contes sa herë vishte tutat, foli ish-lojtari i Juventus, Sebastian Giovinco.

36-vjeçari shprehet se në momentin që Conte u largua nga bardhezinjtë, lojtarët u liruan dhe nisën të merrnin frymë lirisht. Ish-sulmuesi zbulon edhe se si Conte nuk kursente edhe lider si Gianluigi Buffon, teksa në situata të caktuara ishte edhe kundër kapitenit të torinezëve në atë kohë.

Lexo edhe:

“Conte ishte si një çekiç, i hekurt. Njëherë pa që Buffon po festonte në dhomat e zhveshjes dhe nisi t’i ulëriste sepse kërkonte që skuadra të mos shpërqëndrohej për të arritur objetivin e 100 pikëve. Pasi Conte iku nga Juventus, lojtarët ndiheshin të çliruar dhe mund të merrnin frymë lirisht. Ishim si të rilindur sepse për shumë vite ishim të shtrydhur”, u shpreh Giovinco.

Lajme të tjera

Merkato

Antonio Conte e kishte një nga dëshirat e merkatos dhe presidenca e Napolit ia ka plotësuar. Alessandro Buongiorno është futbollisti më i ri i...

Premier League

Një tjetër futbollist shqiptar në Premier League. Futbollisti kuqezi, Matteo Dashi, do të jetë pjesë e skuadrës së parë të Crystal Palace duke nisur...

Merkato

Mehdi Taremi është zyrtarisht sulmuesi i ri i Interit. Kampionët e Italisë kanë prezantuar 31-vjeçarin iranian, i cili vjen si lojtar i lirë nga...

Merkato

Milani ka zgjedhur t’i besojë trajnerit Paulo Fonseca stolin për sezonin e ardhshëm, por merkatoja nuk ka nisur të nxehet ende, teksa kjo ka...