Spanjë

La Liga ul siparin/ Verdiktet finale, skuadrat që siguruan Europën

La Liga ul siparin e sezonit 2021-2022, me kampionatin spanjoll që në fundjavë dhuroi të gjitha verdiktet.

Real Madrid, kampionët e këtij sezoni, e mbyllën me një barazim pa gola në “Santiago Bernabeu” përballë Real Betis. Dy skuadrat e mbyllën këtë edicion me trofe, pasi Betis triumfoi në finalen e Kupës dhe do të luajë në grupet e Europa League sezonin e ardhshëm, pasi u rendit në vendin e pestë. Madrilenët e përfunduan sezonin në koutën e 86-të pikëve, me sulmin më të mirë, 80 gola dhe gjithashtu skuadra me më shumë fitore, 26 të tilla.

Barcelona, me statusin e skuadrës nënkampione, u mund në shtëpi në javën e fundit, në sfidën ndaj Villarreal. Gjithsesi nuk ndikoj në renditje, pasi katalanasit kishin siguruar vendin e dytë, ndërsa “nëndetësja e verdhë”, me suksesin e arritur në “Camp Nou” siguroi biletën e fundit europiane (vendi i shtatë), në “Conference League”.

Atletico Madrid dhe Sevilla mbyllën sezonin respektivisht në vendin e tretë dhe katërt, duke siguruar biletat e fundit për në Champions League. Skuadra e Simeones e mbylli edicionin me fitore në “tokën” baske përballë Real Sociedad, ndërsa Sevilla triumfoi minimalisht ndaj skuadrës tjetër baske, Athletic Bilbao. Këta të fundit mbetën “thatë”, pasi humbën vendin e shtatë dhe të drejtën për të luajtur në arenën europiane.

Sa i përket fundit të klasifikimit, Granada, Levante dhe Alaves nuk ia dolën të mbijetonin në këtë edicion dhe do të luajnë në Segunda Division sezonin e ardhshëm. Në limite, Mallorca dhe Cadiz siguruan qëndrimin edhe për një vit në mesin e skuadrave më të mira të Spanjës.

VERDIKTET E PLOTA

Kampion: Real Madrid

Champions League: Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid dhe Sevilla

Europa League: Real Betis dhe Real Sociedad

Conference League: Villarreal (Kualifikuese)

La Liga 2: Granada, Levante dhe Alaves

Eventet Sportive në SuperSport

Të Fundit

EVENTET NË SUPERSPORT

Ligue 1 2022/2023

PWDLGFGADifPts
1Auxerre
0
0
0
0
0
0
0
0
2Lille
0
0
0
0
0
0
0
0
3Lorient
0
0
0
0
0
0
0
0
4Monaco
0
0
0
0
0
0
0
0
5Nantes
0
0
0
0
0
0
0
0
6Nice
0
0
0
0
0
0
0
0
7PSG
0
0
0
0
0
0
0
0
8Strasbourg
0
0
0
0
0
0
0
0
9Ajaccio
0
0
0
0
0
0
0
0
10Angers SCO
0
0
0
0
0
0
0
0
11Brest
0
0
0
0
0
0
0
0
12Clermont
0
0
0
0
0
0
0
0
13Montpellier
0
0
0
0
0
0
0
0
14Reims
0
0
0
0
0
0
0
0
15Troyes
0
0
0
0
0
0
0
0
16Olympique Marseille
0
0
0
0
0
0
0
0
17Toulouse
0
0
0
0
0
0
0
0
18Lens
0
0
0
0
0
0
0
0
19Rennes
0
0
0
0
0
0
0
0
20Olympique Lyonnais
0
0
0
0
0
0
0
0


To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency