Connect with us

Hi, what are you looking for?

Gjermani

Lahm kritikon Federatën për pagën e trajnerit: S’duhet tejkaluar, 2 milionë mjaftojnë

Në një artikull të botuar në gazetën “The Guardian”, Philipp Lahm, ish-lojtar i Bayernit dhe përfaqësues gjermane, shprehet i pakënaqur me pagën e lartë që Julian Nagelsmann do të marrë gjatë punës si trajner i  Kombëtares Gjermane.

Lahm këshillon Federatën Gjermane të Futbollit të reflektojë për këtë dhe shton se “duhet t’i shmangë pagat e larta në futbollin e klubeve”.

“Nuk është e nevojshme që trajnerët e kombëtares të paguhen më shumë se dy milionë euro në vit. Së pari, për faktin se ka vetëm dhjetë deri në 15 ndeshje ndërkombëtare në vit. Në një top-klub, është trefish ose katërfish. Dhe mes ndeshjeve, një trajner kombëtar nuk është në fushë për katër apo gjashtë javë”, tha Lamn, duke drejtuar gishtin nga federata gjermane.

Lexo edhe:

Hansi Flick thuhet se ka fituar 6.5 milionë euro në vit kur ishte në krye të Gjermanisë. Ndërsa për Nagelsmannin thuhet se merr 4.8 milionë euro në vit për të njëjtën punë.

Në fund, ish-kapiteni i kombëtares gjermane këshillon Federatën që të mos japë rroga të çmendura:

“Janë shumë para. Nuk mund të bëjmë asgjë për dinamikën ekonomike të klubeve që konkurrojnë për lojtarët dhe trajnerët më të mirë, por Federatat si DBF nuk duhet të marrin pjesë në këto tejkalime pagash”.

Lajme të tjera

Champions League

Me një barazim spektakolar 3-3, Manchester City merr një farë avantazhi ndaj Realit të Madridit, duke qenë se sfidën e kthimit do ta luajë...

Champions League

E cilësuar si një finale e parakohshme Real Madrid-Manchester City rezultoi e tillë edhe në aktin e parë çerekfinal të Ligës ss Kampionëve. Në...

Premier League

Armando Broja mund të përdoret nga Chelsea për të balancuar financat, duke u nxjerrë në shitje. Blutë kanë shpenzuar shuma marramendëse në sesionet e...

Kosovë

Gafë e pafalshme e Arijanet Muric në Premier League. Portieri titullar i Kosovës, pjesë e Burnleyt në kampionatin më të bukur në botë, i...