Connect with us

Hi, what are you looking for?

Formula 1

Lajm i madh në Formula 1, Antonelli pranë ëndrrës së madhe

Ende nuk e ka bërë zyrtarisht debutimin e tij në Formula 1, por Kimi Antonelli që tani mund të ketë tashmë një gjë të përbashkët me Max Verstappen, debutimin në moshën 17-vjeçare.

Siç dihet, tre herë kampioni i botës hapat e parë në kategorinë më të lartë të Formula 1 i hodhi në sezonin 2014 me Toro Rosso, kur ende nuk kishte mbushur 18 vjeç.

Antonelli duket se është i destinuar të jetë pjesë e Mercedes duke filluar nga viti 2025, por një lajm i rëndësishëm erdhi të premten nga FIA. Organi më i lartë ka modifikuar Shtojcën L të Kodit Ndërkombëtar të Sportit duke shtuar një klauzolë.

Lexo edhe:

Deri më sot pilotët duhet të ishin minimalisht 18 vjeç, që të garonin në Formula 1, por tani ka një përjashtim për disa shoferë 17-vjeçarë.

“Një shofer që gjykohet se kohët e fundit dhe vazhdimisht ka demonstruar aftësi dhe pjekuri të jashtëzakonshme në garat motorike, mund t’i jepet Licencë në moshën 17 vjeçare.-thekson FIA

Mercedes mund të ketë Antonellin përpara pushimeve verore, që sipas gjasave mund të jetë shok skuadre me George Russell, duke nisur nga sezoni i ardhshëm.

Lajme të tjera

Euro 2024

Dështimi i radhës i kombëtares angleze ka trishtuar jo pak tifozët e zjarrtë ishullorë. Mes tyre edhe Gary Lineker, ish-sulmuesin historik të “Tre Luanëve”,...

Serie A

Vincenzo Iaquinta, kampion bote me Italinë në Gjermani 2006, u ndal te gara e madhe për fitimin e titullit kampion në sezonin e ri...

Merkato

Como u rikthye në Serie A pas 21 vitesh, por ambicia dhe paratë nuk mungojnë në klub, me drejtuesit që po punojnë për ndërtimin...

Euro 2024

“Spanja dhuroi spektakël, është një skuadër e jashtëzakonshme me lojtarë të rinj të pabesueshëm. Është një model i pakonkurrueshëm për t’i dhënë vlerë akademisë....