Angli

Largimi i Fernandinhos, Manchester City zgjedh kapiteni e ri

Mesfushori Ilkay Gundogan është përzgjedhur si kapiteni i ri i Man City, pasi Fernandinho u largua nga Kampionët e Anglisë gjatë merkatos verore.

31-vjeçari ka mbajur shiritin në krah në dy ndeshjet e para në Premier League, për klubin Anglez. Megjithatë përfundimisht është vendosur nga votat e lojtarëve, ku ekipi i parë ka përzgjedhur Gjermani të jetë kapiteni për sezonit 2022-2023.

Ndërsa në munges të Gundogan, rolin e zëvendëskapitenit e ka marrë një tjetër mesfushor. Ylli i ekipit Kevin De Bruyne, është përzgjedhur kapiteni i dytë.

Fernandinho ishte kapiteni i Cityt për dy sezone pasi nga klubi u largua David Silva. Por në verë mesfushoi Brazilian ndërpreu kontratën dhe u rikthye në vendlindje, me ekpin Brazilian të Athletico.

Aventura e Gundogan si kapiten ka nisur pozitivisht, pasi Man City ka fituar të dy ndeshjet dhe sa grumbulluar gjashtë pikë deri më tani.

Gjermani është pjesë e Kampionëve të Anglisë që prej vitit 2016 , ndërsa në sezonin e fundit në Premier League luajti 27 ndeshje dhe shënoi tetë gola.

Të Fundit

EVENTET NË SUPERSPORT

Bundesliga 2022/2023

PWDLGFGADifPts
1Union Berlin
7
5
2
0
15
4
+11
17
2Borussia Dortmund
7
5
0
2
9
7
+2
15
3Freiburg
7
4
2
1
10
5
+5
14
4Hoffenheim
7
4
1
2
12
7
+5
13
5Bayern Munich
7
3
3
1
19
6
+13
12
6Borussia M'gladbach
7
3
3
1
10
5
+5
12
7Eintracht Frankfurt
7
3
2
2
14
13
+1
11
8Mainz 05
7
3
2
2
7
10
-3
11
9Koln
7
2
4
1
11
8
+3
10
10Werder Bremen
7
2
3
2
13
12
+1
9
11Augsburg
7
3
0
4
5
10
-5
9
12RB Leipzig
7
2
2
3
9
12
-3
8
13Hertha BSC
7
1
3
3
7
9
-2
6
14Schalke 04
7
1
3
3
8
14
-6
6
15Bayer Leverkusen
7
1
2
4
9
12
-3
5
16Stuttgart
7
0
5
2
7
10
-3
5
17Wolfsburg
7
1
2
4
5
12
-7
5
18Bochum
7
0
1
6
5
19
-14
1


To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency